Przejdź do treści

Beyond - nowa faza misji Kosmicznego Teleskopu Spitzera

"Beyond", czyli z angielskiego "dalej", "poza" lub "ponad", to nazwa kolejnej fazy misji Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Ten należący do NASA instrument będzie działać jeszcze przez dwa i pół roku dłużej, aż do rozpoczęcia pracy przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Naukowcy z zespołu projektu Spitzer mówią, iż wybrali nazwę Beyond, ponieważ teleskop działa ponad limity określone na samym początku. W kosmosie znalazł się 25 sierpnia 2003 roku, działa więc już 13 lat i to pomimo tego, iż wyczerpało się już chłodziwo (ciekły hel). Ciepła faza misji rozpoczęła się w 2009 roku, działają w jej ramach dwa z czterech instrumentów naukowych na pokładzie teleskopu. Faza "Beyond" ma rozpocząć się 1 października 2016 r.

W trakcie swoich wielu lat pracy teleskop Spitzera był adaptowany do nowych wyzwań naukowych i inżynieryjnych. Na przykład obecnie jednym z głównych zagadnień badanych przy jego pomocy są planety pozasłoneczne, a przecież wcale nie projektowano Spitzera z myślą o ich badaniu. Kolejne granice przekraczane są też w badaniach odległych galaktyk. Wcześniejsze obserwacje przy pomocy Spitzera pozwoliły na wykrywanie galaktyk odległych o 12 miliardów lat świetlnych, ale później, po połączeniu sił z Kosmicznym Teleskopem Hubble'a, udało się przesunąć tę granicę aż do 13,4 miliarda lat świetlnych.

W kwestiach technicznych wyzwanie stanowi zmiana orbity teleskopu i jego wiek. Wraz z upływem czasu teleskop oddala się od Ziemi, za którą porusza się po orbicie dookoła Słońca. Na skutek tego jego antena do transmisji danych, aby celować w Ziemię, jest skierowana coraz bliżej Słońca, a to powoduje - po pierwsze - większe nagrzewanie się fragmentów teleskopu, a po drugie - panele baterii słonecznych ustawiają się w mniej korzystnym położeniu względem Słońca i dostarczają mniej energii.

Naukowcy z zespołu misji mają jednak nadzieję, że adaptacja do zmieniających się warunków i zadań naukowych nadal będzie postępować i czeka nas jeszcze sporo ciekawych odkryć dokonanych przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Spitzera.

Więcej informacji:

Źródło: JPL / NASA

Na ilustracji:
Artystyczna wizja Kosmicznego Teleskopu Spitzera. Źródło: NASA/JPL-Caltech.


Reklama