Przejdź do treści

Blisko 1400 aktywnych satelitów Starlink. Udana misja Starlink L24

img

Rakieta Falcon 9 wysłała na niską orbitę okołoziemską kolejny zestaw satelitów Starlink. W ramach misji Starlink L24 wypuszczono 60 nowych statków.

Start został przeprowadzony 29 kwietnia 2021 r. Rakieta wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie o 5:44 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i nieco ponad godzinę od startu satelity zostały wypuszczone przez górny stopień rakiety na wstępnej orbicie.

W misji wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1060, który był użyty już wcześniej sześć razy. Za jego pomocą wyniesiono misje: GPS III SV-03, Starlink L11, Starlink L14, TurkSat 5A, Starlink L18 oraz Starlink L22. Tym razem stopień wrócił po wykonanej misji na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Firma SpaceX bardzo szybko rozbudowuje sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, które świadczą usługę dostępu do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi nie są dostępne lub są bardzo drogie i niestabilne.

Po starcie Starlink L24 sieć składa się już z prawie 1400 funkcjonujących satelitów. Prawie wszystkie okupują powłokę o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Docelowo ma się tam znaleźć 1584 ładunków. Firma SpaceX prawdopodobnie dokona tego jeszcze w tej połowie 2021 r. Na orbicie polarnej, gdzie ma zostać umieszczonych ponad 300 satelitów, wysłano na razie 10 satelitów.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Każdy z wysłanych satelitów Starlink pierwszej generacji (V1) ma masę około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.


Zgoda na rozbudowę sieci na niższych orbitach

Federalna Komisja Łączności udzieliła w kwietniu 2021 r. zgody firmie SpaceX na zmianę planów rozłożenia satelitów sieci Starlink. Teraz SpaceX (pod pewnymi warunkami) może kontynuować rozbudowę systemu o kolejne 2800 satelitów na orbitach o wysokościach 540-570 km i inklinacjach: 53,2, 70 oraz 97,6 stopnia.

SpaceX powinien w drugiej połowie 2021 r. zacząć zwiększanie liczebności swoich satelitów na orbicie polarnej. Wysyłane tam Starlinki są wyposażone w międzysatelitarne połączenia laserowe, by ograniczyć konieczność używania naziemnych stacji pośredniczących w rejonach okołobiegunowych.

 

Podsumowanie

Była to 36. udana misja rakiety orbitalnej na świecie w 2021 ro i 12. misja rakiety Falcon 9. Już niedługo, bo 4 maja z sąsiedniego stanowiska SLC-39A na Cape Canaveral powinien wystartować kolejny Falcon 9 z kolejną grupą satelitów Starlink.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 w locie z satelitami Starlink L24. Źródło: SpaceX.

Reklama