Przejdź do treści

Bliźniak Jowisza odkryty wokół gwiazdy podobnej do Słońca

Artystyczna wizja bliźniaczego Jowisza

Międzynarodowa grupa astronomów odkryła gazowego giganta podobnego do Jowisza, krążącego wokół gwiazdy podobnej do Słońca, w odległości niemal takiej samej w jakiej Jowisz okrąża naszą gwiazdę.

Odkrycia dokonano za pomocą 3,6 metrowego teleskopu ESO w Obserwatorium La Silla w Chile, po skierowaniu go w stronę gwiazdy HP 11915. Przypomina ona nasze Słonce zarówno pod względem wieku jak i właściwości fizycznych. Skład gwiazdy sugeruje, że między nią a bliźniaczym Jowiszem mogą orbitować skaliste planety co bardzo przypominałoby nasz Układ Słoneczny.

Jorge Melendez z Uniwersytetu w Sao Paulo, lider zespołu badawczego, twierdzi, że poszukiwanie Ziemi 2.0 oraz Układu Słonecznego 2.0 jest jednym z najbardziej ekscytujących przedsięwzieć w astronomii, możliwym dzięki urządzeniom obserwacyjnym ESO.

Zgodnie z obowiązującą obecnie teorią, planety takie jak Jowisz odgrywają kluczową rolę w formowaniu się układów planetarnych. Dodatkowo oddziaływanie grawitacyjne takich planet może być decydującym czynnikiem pomagającym zachować sprzyjające warunki dla rozwoju życia na wewnętrznych, skalistych planetach.

Potrzebne są dalsze obserwacje aby ostatecznie potwierdzić odkrycie. Gwiazda HP 11915 jak na razie jest najbardziej obiecującą kandydatką na posiadanie układu planetarnego podobnego do Układu Słonecznego.

ESO tj. Europejskie Obserwatorium Południowe jest międzynarodową organizacją zrzeszającą 15 europejskich krajów (w tym Polskę) oraz Brazylię i Chile. Do dyspozycji krajów członkowskich są trzy chilijskie obserwatoria: La Silla, Paranal i Chajnantor. Obecnie trwają prace nad budową czwartego obserwatorium, z teleskopem E-ELT o średnicy 39 metrów, który będzie największym na świecie optycznym instrumentem obserwacyjnym.

Więcej informacji:
Jupiter Twin Discovered Around Solar Twin
The Solar Twin Planet Search II. A Jupiter twin around a solar twin

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło:
ESO

Na zdjęciu: artystyczna wizja bliźniaczego Jowisza. Źródło: ESO.

Reklama