Przejdź do treści

Blokada Kanału Sueskiego widziana z orbity

img

Blokadę Kanału Sueskiego można zobaczyć z orbity. Satelity obserwacyjne zarejestrowały zarówno statek, jak i czekające na odblokowanie jednostki po obu stronach kanału.

Ever Given – jeden z największych na świecie kontenerowców – blokuje Kanał Sueski. 23 marca 2021 r. statek ugrzązł na mieliźnie w poprzek kanału i uniemożliwił przepływ innych jednostek. Od tego czasu trwają wysiłki mające na celu przywrócenie drożności kanału.

Otwarty w XIX wieku Kanał Sueski między Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym to szlak towarowy łączący Europę i Azję. W 2019 r. przepłynęło przez niego 19 000 statków z 1,25 mld ton towaru, co stanowi według analityków 13% wartości światowego handlu. Całkowita blokada kanału to wymierna strata setek milionów dolarów dziennie.

Nie znamy jeszcze dokładnych przyczyn utknięcia statku, ale mógł on stracić sterowność przez burzę piaskową i bardzo silne wiatry w rejonie kanału, osiągające prędkości w porywach do 75 km/h w dniu wypadku.

Na razie próby ściągnięcia kontenerowca z mielizny nie powiodły się. Po obu stronach kanału na jego odblokowanie czekają setki innych kontenerowców, masowców i tankowców. Operatorzy niektórych jednostek już podjęli decyzję o zmianie trasy i opłynięciu Afryki przez południowy Przylądek Dobrej Nadziei, inne czekają i liczą na szybkie rozwiązanie problemu.

Wysiłki trwają, a do pomocy w wyciągnięciu z mielizny i przeholowaniu statku ściągane są kolejne jednostki.


Blokada kanału z orbity

Chaos związany z blokadą uchwyciły satelity obserwacji Ziemi. Obrazowania wykonane 24 marca przez europejską sieć obserwacyjną Copernicus pokazują czekające jednostki po obu stronach portu i sam blokujący kontenerowiec.

Zdjęcia zostały pobrane z platformy CREODIAS.eu

img

img

img

Źródło: Copernicus/CREODIAS.eu

26 marca zdjęcia kontenerowca wykonał satelita WorldView-2 firmy Maxar Technologies (dawniej DigitalGlobe). Wysłany w 2009 r. satelita dysponuje optyką, która umożliwia wykonywanie obrazów powierzchni Ziemi z rozdzielczością poniżej 0,5 m/px w kanale panchromatycznym i 1,8 m/px w kolorze.

 

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Maxar/CREODIAS.eu/The Conversation

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Kanał Sueski podczas blokady. Zdjęcie z satelity Sentinel-2. Źródło: Copernicus/CREODIAS.eu.

 


 

Reklama