Przejdź do treści

Bolid dzienny nad Norwegią

15 stycznia 2017 roku o godzinie 13:48 UT obserwatorzy w Norwegii dostrzegli na niebie bardzo silny rozbłysk światła. Według licznych świadków na dziennym niebie pojawił się bardzo jasny bolid a w kilka minut po zjawisku słyszalne były efekty dźwiękowe przypominające odgłos burzowego grzmotu.

Wszystko wskazuje na to, że nad Norwegią do atmosfery weszło stosunkowo duże ciało i jest dość możliwe, że doszło do upadku meteorytu. Wygląda na to, że żadna z kamer Norweskiej Sieci Bolidowej nie zarejestrowała zjawiska, co zresztą jest dość typowe dla współczesnych sieci bolidowych (tylko nieliczne stacje są technicznie przystosowane do obserwacji dziennych).

Bolid obserwowany był w regionach Sogn og Fjordane, More og Romsal, Oppland i Rogaland. Są też obserwacje z dość odległego Haugesund, położonego 50 kilometrów na północ od Oslo. Według wstępnych analiz, trajektoria bolidu znajdowała się w pobliżu pasma górskiego Dovrefjell w środkowej Norwegii. Aktualnie zebrane dane są zbyt skąpe aby wyznaczyć precyzyjną trajektorię, być może jednak w najbliższych dniach pojawią się jakieś nowe wartościowe informacje dotyczące bolidu.

Reklama