Przejdź do treści

Brytyjczycy zbudują innowacyjny silnik rakietowy Sabre

Brytyjska firma Reaction Engines Limited rozwija system napędowy, który ma zrewolucjonizować transport cywilny. Silnik, który zbudują pozwoli na podróże ponaddźwiękowe. W koncepcję już zaangażowały się finansowo firmy Boeing i Rolls-Royce.

W ciągu ostatnich trzech lat firma zebrała już od inwestorów około 100 mln funtów. Pieniądze pozwolą na rozwój silnika Sabre, który ma pozwolić rozpędzić przyszły statek kosmiczny w jednym odpaleniu z Ziemi bezpośrednio na orbitę.

Rozwijany system napędowy ma pracować jak silnik odrzutowy w zwykłych samolotach aż do prędkości 5.5 Ma. Na resztę wznoszenia i rozpędzania przejdzie w tryb silnika rakietowego.

Jedną z kluczowych technologii koniecznych do rozwinięcia, by pomysł się udał jest chłodnica, która będzie miała za zadanie zmniejszyć temperaturę wsysanego przez silnik powietrza (1000 stopni Celsjusza) do temperatury -150 st. C. To wszystko musi wykonać w ułamku sekundy. To pozwoli silnikowi wykorzystywać w pierwszej fazie lotu powietrze z atmosfery, dokładnie jak to robią samoloty i dzięki temu nie będzie konieczności wynoszenia ze sobą dużej ilości utleniacza, co jest cechą systemów rakietowych.

Przeczytaj też: NASA zbuduje samolot ponaddźwiękowy

Choć o Sabre mówi się najczęściej w kontekście misji kosmicznych, to są też plany wykorzystania systemu do szybkich lotów powietrznych. O tych ambicjach świadczy chociażby zaangażowanie w projekt firmy Boeing i potentata silników od samolotów - firmy Rolls-Royce.

To wszystko plany, a jak wygląda realizacja przedsięwzięcia? Już wkrótce zostaną przeprowadzone pierwsze demonstracje. W Kolorado tego lata przetestowane zostanie działanie chłodnicy - to przy udziale dużego ośrodka badawczego amerykańskiego wojska (agencja DARPA). W Wielkiej Brytanii natomiast zostanie oddana do użytku placówka testowa, gdzie już w 2020 roku planuje się testować cały cykl pracy silnika. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to być może już na początku przyszłej dekady system doczeka się testów na prototypowym statku powietrznym.

Źródło: BBC/REL

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Model komputerowy rozwijanego silnika Sabre. Na modelu brakuje wlotu powietrza, który ma działać do prędkości około 5 Ma. Źródło: REL.

Reklama