Przejdź do treści

Brytyjski rząd ratuje konstelację OneWeb

img

Jest ratunek dla konstelacji OneWeb - telekomunikacyjnej konkurencji na orbicie dla satelitów Starlink. 3 lipca brytyjski rząd razem z hinduskim funduszem Bharti Global zaoferował 1 mld dolarów, żeby przejąć sieć.

OneWeb złożyła w marcu br. wniosek o upadłość z tytułu Rozdziału 11 Kodeksu Upadłościowego w USA. Umożliwia on ochronę spółki przed wierzycielami i daje jej szansę na zmianę struktury własnościowej i powrót do działania. Upadłość była głównie spowodowana problemami finansowymi największego inwestora, japońskiego banku SoftBank.

Sąd federalny w Nowym Jorku zgodził się 10 lipca na sprzedaż spółki do konsorcjum BidCo 100, składającego się z brytyjskiego rządu i funduszu Bharti Global. Sąd wyraził jednocześnie zgodę na wznowienie płatności dla OneWeb Satellites - konsorcjum OneWeb i Airbusa, które buduje satelity sieci.

Teraz budowa satelitów będzie mogła być wznowiona. W początkowej fazie OneWeb planuje zbudować sieć 648 satelitów, które będą świadczyć globalną usługę dostępu do sieci Internet. Do tej pory wokół Ziemi krążą 74 satelity systemu. Jest możliwe, że architektura konstelacji zmieni się na skutek zmiany właściciela.

 

Na podstawie: OneWeb/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Model satelity OneWeb na niskiej orbicie okołoziemskiej. Źródło: OneWeb.

Reklama