Przejdź do treści

Budowa megakonstelacji OneWeb wzniowiona. Rakieta Sojuz wynosi kolejnych 36 satelitów

img

Z kosmodromu Wostocznyj na dalekim wschodzie Rosji wystartowała rakieta Sojuz 2. W udanej misji wyniosła 36 satelitów telekomunikacyjnych brytyjskiej sieci OneWeb.

Rakieta Sojuz, zarządzana przez spółkę Starsem, europejskiego operatora Arianespace, wykonała misję wynoszącą na niską orbitę serię satelitów telekomunikacyjnych OneWeb. Był to już czwarty start w ramach budowy tej flotylli. Łącznie na niskiej orbicie okołoziemskiej znalazło się już 110 statków tej sieci.

OneWeb to jedna z największych konkurencji sieci Starlink firmy SpaceX. Celem systemu jest dostarczanie szerokopasmowego Internetu niskich opóźnień dla klientów w sektorach: lotniczym, morskim, na wsparcie internetowej infrastruktury szkieletowej, dla jednostek rządowych oraz służb ratowniczych.

Firma OneWeb zaczęła rok od dwóch startów poszerzających konstelację. W marcu wyszły na jaw jej problemy finansowe, kiedy dowiedzieliśmy się o zgłoszeniu wniosku upadłościowego. Na decyzję rozpoczęcia sądowego procesu upadłościowego wpływ miała pandemia COVID-19, która utrudniła pozyskanie środków od kolejnych inwestorów. Niestabilne rynki finansowe wprowadziły w kłopoty głównego inwestora – japoński bank SoftBank.

3 lipca na ratunek sieci wyszedł brytyjski rząd, który wraz z funduszem Bharti Global wykupił spółkę za mld dolarów. W początkowej fazie OneWeb planuje zbudować sieć 648 satelitów, które będą świadczyć globalną usługę dostępu do sieci Internet i dzisiejszy lot wznowił realizację tych planów.

Rakieta Sojuz 2.1b wystartowała 18 grudnia o 21:26 czasu lokalnego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Po nieco ponad 9 minutach górny trzeci stopień rakiety wypuścił dodatkowy górny stopień Fregat z ładunkiem. Minutę później system napędowy Fregata rozpoczął pierwsze odpalenie, które trwało około 5 minut.

Niespełna godzinę później po fazie dryfu na wstępnej orbicie Fregat odpalił jeszcze raz, by osiągnąć docelową orbitę. Tym razem główny silnik stopnia działał tylko przez 32 sekundy. Kilka minut później rozpoczęło się wypuszczanie satelitów, co kilkanaście minut, w serii po 4 statki.

Ostatnie ładunki zostały odseparowane od rakiety prawie 4 godziny po starcie.


O ładunku

W dzisiejszej misji wysłano 36 satelitów OneWeb o łącznej masie 5810 kg. Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży niecałe 150 kg i jest wyposażony w anteny pasma Ku i Ka (po dwie w każdym paśmie).

Satelity są stabilizowane trójosiowo. Zasilanie dostarcza para paneli słonecznych. Napęd jest zapewniony przez ksenonowy silnik jonowy. Platformę satelitarną dla satelitów OneWeb buduje firma Airbus Defence and Space.


Podsumowanie

Był to pierwszy komercyjny lot rakiety nośnej z kosmodromu Wostocznyj, który nadal jest w fazie budowy, a z którego pierwszy lot przeprowadzono w 2016 roku.

Po raz czternasty i chyba nie ostatni w tym roku na orbitę satelity wynosiła rakieta z rodziny Sojuz. Z europejskiego kosmodromu Kourou przed Nowym Rokiem ma jeszcze wystartować Sojuz ST-B z satelitą szpiegowskim Francji CSO 2.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Arianespace

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b startująca z 36 satelitami OneWeb. Źródło: Arianespace.

 

 


 

Reklama