Przejdź do treści

Było nam dane Słońca zaćmienia

Zaćmienie Słońca, Suhora, 4 stycznia 2011 roku.

W środę 4 stycznia od 8 rano, czyli od momentu wschodu naszej Gwiazdy, aż do godz. 11 mogliśmy cieszyć nasze oczy (zaopatrzone w odpowiednią ochronę) pięknymi widokami zaćmienia Słońca. Niestety, nie w całej Polsce pogoda dopisała - chmury spowiły Poznań i Toruń, ale mieszkańcy Krakowa, Warszawy czy Gdańska mieli okazję do zrobienia pięknych zdjęć.

Ciekawe zdjęcie zostało wykonane na Suhorze w Gorcach, w Obserwatorium Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W fazie maksymalnej Księżyc zakrył 80% tarczy Słońca, zrobiło się nieco ciemniej, nawet w tych miejscowościach, gdzie to piękne zjawisko zakryły chmury.

W tym roku czekają nas jeszcze 3  zaćmienia częściowe (w czerwcu, lipcu i listopadzie, niewidoczne w Europie). Podobne do wtorkowego zaćmienie zobaczymy w Polsce dopiero w 2026 r. W przyszłym roku łowcy zaćmień mają dwie okazje do zobaczenia całkowitego zaćmienia - w Japonii, Ameryce Północnej i Chinach oraz Australii i Nowej Zelandii. W Polsce na całkowiete zaćmienie trzeba poczekać do 2135 r.

 

Źródło: Karolina Zawada

Na ilustracji: Zaćmienie Słońca, Suhora, 4 stycznia 2011 roku.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama