Przejdź do treści

Całkowite zaćmienie Słońca 2019 z Obserwatorium La Silla

W 2019 roku szykuje się bardzo ciekawe zaćmienie Słońca. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie bowiem przez Obserwatorium La Silla w Chile. Za kilka dni będzie można nabyć na stronie ESO bilety wstępu na teren obserwatorium w tym dniu. Chętni powinni się pospieszyć, bowiem zapewne cała pula zniknie w mgnieniu oka po rozpoczęciu sprzedaży.

Całkowite zaćmienie Słońca można obserwować z dowolnego punktu przez który przebiega pas całkowitego zaćmienia. Jednak czasami pas ten trafia na miejsca szczególne i tak stanie się w lipcu 2019 r., kiedy to na jego trasie znajdzie się Obserwatorium La Silla, jedno z najsłynniejszych obserwatoriów astronomicznych na świecie, należące do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

W związku z takim zbiegiem okoliczności, ESO zorganizuje obserwacje zaćmienia z terenu wierzchołka góry La Silla, czyli ze swojego obserwatorium. Aby móc wjechać do obserwatorium, trzeba będzie posiadać bilet. Bilety będą do zdobycia na kilka sposobów - możne je będzie kupić albo wygrać w konkursach.

W tym dniu będzie można zwiedzać teleskopy w Obserwatorium La Silla, odbędą się ciekawe prelekcje, pokazy, warsztaty, natomiast samo zaćmienie nastąpi późnym popołudniem.

Można przypuszczać, że chętnych do obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca z tak rzadkiego miejsca będzie bardzo dużo. Aby wejść na teren obserwatorium będzie potrzebny bilet. Jeśli ktoś ma chęć się wybrać, to powinien zarezerwować sobie czas przy komputerze z internetem już za kilka dni, 13 lipca 2018 r. o godz. 13:00 CEST. Wtedy bowiem w ESOshop rozpocznie się sprzedaż biletów.

Pula wyniesie 300 sztuk, czyli trzeba będzie się naprawdę pospieszyć (chętni bedą z całego świata). Sprzedaż nastąpi na zasadzie "kto pierwszy". Cena biletu to 200 euro i obejmuje transport z podnóża góry La Silla na jej wierzchołek, okulary do obserwacji zaćmienia i dostęp do wszystkich aktywności i miejsc w trakcie imprezy.

Jak podaje ESO, przychód ze sprzedaży biletów pokryje koszty przygotowania imprezy oraz pomoże sfinansować inne edukacyjne i popularnonaukowe działania, w tym darmowy wstęp do obserwatoriów ESO dla części osób, a w szczególności dla chilijskich uczniów, którzy będą mogli wygrać udział w ramach specjalnego konkursu.

Jeśli komuś nie uda się zakupić biletu, to będzie miał jeszcze szansę zdobycia go w ramach konkursu dla obywateli Krajów Członkowskich ESO, bowiem Polska znajduje się w tym gronie.

Więcej informacji:

Na ilustracji:

Artystyczna wizja pokazująca całkowite zaćmienie Słońca 2 lipca 2019 r. nad Obserwatorium La Silla w Chile. Źródło: M. Druckmüller, P. Aniol, K. Delcourte, P. Horálek, L. Calçada/ESO.

 

Reklama