Przejdź do treści

Całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji - transmisja na żywo

Dzisiaj w nocy polskiego czasu nastąpi całkowite zaćmienie Słońca w Indonezji. Uczestnicy polskiej wyprawy na obserwacje tego zjawiska przeprowadzą w portalu Uranii transmisję na żywo z fazy całkowitej zaćmienia.

Pas zaćmienia całkowitego będzie przebiegał przez Ocean Indyjski i Ocean Spokojny, fazę całkowitą będzie można też oglądać na niektórych wyspach w Indonezji. Pas fazy całkowitej rozpocznie się 9 marca 2016 r. o godz. 0:16 UT w połowie drogi pomiędzy Półwyspem Indyjskim, a wyspą Jawa. Następnie pas zaćmienia całkowitego będzie przemieszczać się na wschód, przez Jawę, Bornego i Celebes, a dalej przez Ocean Spokojny. Zaćmienie zakończy się o godz. 3:38 UT około 3000 km na wschód od archipelagu Midway.

Centralna faza zaćmienia całkowitego w średnie południe nastąpi o godzinie 1:58:20 ok. 400 km na północ od archipelagu Mikronezji. Maksymalny czas trwania fazy całkowitej wyniesie 4 minuty i 9,5 sekundy, dla obserwatora przebywającego w odpowiednim miejscu na powierzchni Ziemi.

Zaćmienie nie będzie widoczne w Polsce. Te niedogodność postanowili naprawić uczestnicy polskiej wyprawy, którzy przeprowadzą w internecie w portalu Uranii (www.urania.edu.pl/indonezja2016) transmisję na żywo z fazy całkowitej zaćmienia. Zorganizowana przez planetarium w Grudziądzu wyprawa znajduje się na pokładzie statku, który przepłynie przez pas zaćmienia całkowitego. W punkcie, gdzie znajduje się statek, faza całkowita nastąpi w nocy polskiego czasu z wtorku na środę o godzinie 1:35.

Więcej informacji:


Na zdjęciu:
Jedno z dawniejszych zaćmień Słońca.


Reklama