Przejdź do treści

Cassini przesłała pierwsze zdjęcia Saturna w rzeczywistych barwach

Większość z nas przyzwyczaiła się już przez lata do efektownych, lecz monochromatycznych fotografii Saturna. Tymczasem właśnie teraz sonda Cassini zaczyna przesyłać na Ziemię zdjęcia upierścienionej planety w barwach rzeczywistych!

Jednym z pierwszych obrazów Saturna w kolorze jest to, co widzimy powyżej - nowa fotografia cyfrowo przetworzona przez doktorantkę fizyki Sophię Nasr z UC Irvine. Zwracający uwagę, błękitny kształt to oko huraganu poruszającego się ponad północnym biegunem planety. Formacja ta ma średnicę blisko dwóch tysięcy kilometrów i jest dwadzieścia razy większa niż średniej wielkości oko huraganu na Ziemi. Chmury poruszają się tam z prędkościami dochodzącymi nawet do pięciuset kilometrów na godzinę. Uderzająco jaskrawy, niebieski kolor nie jest sztuczny - tak wyraźna barwa jest wynikiem rozproszenia światła słonecznego w atmosferze planety. To samo zjawisko jest odpowiedzialne za błękitne niebo na Ziemi.

Jak jednak powstało to piękne zdjęcie i na ile jest ono “prawdziwe”? Nasr wykorzystała program Photoshop, w którym połączyła ze sobą trzy oryginalne fotografie wykonane przy użyciu filtru niebieskiego, zielonego i czerwonego. Dzięki temu możemy podziwiać obraz podobny do tego, jaki faktycznie jawiłby się naszym wrażliwym na te trzy podstawowe barwy oczom znajdującym się w pobliżu Saturna, na pokładzie sondy Cassini. Na stronie astronomy.com można znaleźć zobaczyć animację złożenia tych trzech obrazów w czerwieni, zieleni i błękicie oraz jej ostateczny rezultat. Widzimy wyraźnie, że każdy z użytych filtrów wnosi do finalnego obrazu własne, dobrze widoczne struktury składające się z chmur i gazu krążącego wokół huraganu.

Możemy także podziwiać inny, kolorowy obraz Saturna w wykonaniu grafika Jasona Majora.Tak zwany heksagon (sześciokąt) powstał najprawdopodobniej na skutek oddziaływania czegoś na kształt sześcioramiennego strumienia materii w okolicy północnego bieguna Saturna. Obserwuje się go już od dawna - od czasów, gdy w 1980 i 1981 roku planetę minęły sondy Voyager 1 i 2.

W nadchodzących dniach możemy liczyć na jeszcze więcej efektownych zdjęć podsumowujących misję Cassini. Sonda będzie zanurzała się w pierścienie planety jeszcze kilkanaście razy, średnio raz na tydzień. Swą długą podróż zakończy 15 sierpnia tego roku.


Czytaj więcej:Źródło: NASA, Dscover

Zdjęcie: A processed, true-color image of Saturn’s polar vortex based on photos taken by Cassini on April 26, 2017 during the spacecraft’s first dive between the planet and its rings.
Źródło: NASA/JPL-Caltech/SSI/Sophia Nasr


Reklama