Przejdź do treści

Cassini przesyła nowe zdjęcia Pandory

Badająca układ Saturna sonda Cassini wykonała przed kilkoma dniami nowe i jedne z najlepszych w historii fotografie satelity o nazwie Pandora. Księżyc ten ma nieregularną budowę i rozmiary rzędu stu kilometrów.
 
Cassini wykonała zdjęcia Pandory w wysokiej rozdzielczości w dniu 18 grudnia 2016. Miało to miejsce podczas bliskiego przejścia - trzeciego z tak zwanych przejść muskających względem zewnętrznych krawędzi głównych pierścieni Saturna. Powyższe fotografie satelity zrobione zostały z odległości około 40 kilometrów.

Pandora została odkryta jeszcze w roku 1980 na podstawie zdjęć przesyłanych wówczas przez mijającą Saturna sondę NASA Voyager 1. Jej nazwa pochodzi z mitologii greckiej. Okrąża Saturna po orbicie znajdującej się tuż za wąskim pierścieniem F i przez wiele lat była uważana za jego tak zwany księżyc pasterski. Ostatnie badania wskazują jednak na to, że Pandora nie odgrywa tak znaczącej roli, i to inny satelita gazowego olbrzyma, Prometeusz, przyczynia się do utrzymania tego pierścienia.

Pandora ma wysokie albedo świadczące o tym, że jej powierzchnia może być w dużej mierze pokryta lodem. Posiada co najmniej dwa duże kratery o średnicy blisko 30 kilometrów oraz liczne powierzchniowe grzbiety i wyżłobienia. Jest w rezonansie orbitalnym z Prometeuszem, przez co orbity obu tych księżyców są chaotyczne i nie da się przewidzieć ich parametrów z dużym wyprzedzeniem czasowym.  
 
Czytaj więcej:

Źródło: Astronomynow.com
 
Zdjęcie: poprzednia fotografia księżyca Pandora wykonana przez sondę Cassini została wykonana we wrześniu 2005 roku i była złożeniem obrazów w podczerwieni, zieleni i ultrafiolecie. Nowe zdjęcie zrobiono w filtrze zielonym.
Źródło: NASA/JPL/Space Science Institute