Przejdź do treści

Cezary Pazura ma swoją planetoidę

Cezary Pazura

Znany polski aktor Cezary Pazura ma swoją asteroidę! Międzynarodowa Unia Astronomiczna zdecydowała się nazwać jeden ze skalistych obiektów jako (669588) Pazura. Odkrywcami ciała jest dwóch Polaków.

Pisaliśmy o dwóch nowych polskich planetoidach: (319636) Dziewulski oraz (191775) Poczobut. Pora zaprezentować trzecią z listy nazw ogłoszonych niedawno przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU). Tym razem dotyczy osoby współczesnej, znanego aktora Cezarego Pazury.

Planetoida otrzymała nazwę (669588) Pazura, a wcześniej miała tymczasowe oznaczenie 2013 AS24. Odkryto ją 4 stycznia 2013 roku. Dokonało tego dwóch Polaków: Michał Kusiak i Michał Żołnowski w Obserwatorium Rantiga w Tincanie we Włoszech.

Rozmiary ciała nie są znane, ale wiadomo iż okrąża Słońce co 5,48 lat.

Cezary Pazura urodził się w 1962 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Najbardziej znany jest jako aktor filmowy, teatralny, dubbingowy, komik, a w ostatnich latach prowadzi także swój kanał na YouTube. W roli filmowej zadebiutował w 1986 roku w filmie "Czarne Stopy". Wystąpił m.in. w filmach takich jak Psy, Kiler, Sztos, Chłopaki nie płaczą, E=mc2 i innych, serialu telewizyjnym 13 posterunek, czy jako aktor dubbingowy w filmie animowanym Epoka lodowcowa. Jest laureatem nagród filmowych, m.in. Złotej Kaczki (2004), Złotych Lwów (1991,1995).

Gdy orbita asteroidy zostanie już dobrze poznana (co czasem trwa wiele lat od odkrycia), otrzymuje ona kolejny numer katalogowy, a odkrywcy mają wtedy prawo zaproponowania nazwy.

Takiej nazwy nie można sobie kupić.Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) opracowała szereg reguł nazewnictwa tych obiektów. Do głównych zasad należy limit 16 znaków, nazwa musi być wymawialna w jednym z języków, nieobraźliwa, taka która nie jest zbyt podobna do istniejących nazw planetoid lub księżyców. Nazwiska osób lub wydarzeń znanych głównie z aktywności politycznej lub wojskowej nie są akceptowane dopóki nie minie co najmniej 100 lat od ich śmierci lub od wydarzenia. Nie można używać imion zwierząt, a także nazw natury komercyjnej.

O akceptacji propozycji decyduje specjalna komisja powołana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Grupa Robocza ds. Nazewnictwa Małych Ciał (WG Small Bodies Nomenclature) publikuje co jakiś czas zestawienia nowych nazw, wraz z krótkimi uzasadnieniami dla każdej z nich. O planetoidzie (669588) Pazura możemy przeczytać w  biuletynie z 29 kwietnia 2024 r.

Więcej informacji:

 

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: IAU

 

Na zdjęciu:

Cezary Pazura - kadr z kanału aktora na YouTube. Źródło: Cezary Pazura / YouTube.

 

Reklama