Przejdź do treści

Chińska misja Tianwen 1 przygotowuje się do lądowania na Marsie

img

10 lutego do Marsa dotarła chińska misja Tianwen 1. Statek znajduje się już na orbicie i wykonał kilka pierwszych manewrów. Trwają przygotowania do lądowania łazika na powierzchni.

Trwa pierwsza samodzielna chińska misja marsjańska. Wysłany w lipcu 2020 r. statek Tianwen 1 dotarł 10 lutego do Marsa, z powodzeniem wszedł na orbitę wokół planety. Statek niedawno zmodyfikował swoją orbitę, aby rozpocząć analizę potencjalnego miejsca lądowania.

 


Zobacz też: Pierwsze filmy z Marsa chińskiej sondy Tianwen 1


 

23 lutego statek Tianwen 1 uruchomił swój napęd, aby obniżyć apocentrum swojej orbity wokół Marsa, skrócił tym samym okres obiegu wokół planety. Statek znalazł się po tym manewrze na orbicie parkingowej o wymiarach 280 na 59 000 km. Z tej pozycji uruchomi kamerę i przyrządy naukowe, za pomocą których ocenione zostaną warunki pyłowe i topografia w planowanym miejscu lądowania w rejonie rozległych równin Utopia Planitia.

Obecna pozycja orbitalna ma umożliwić sfotografowanie potencjalnego miejsca lądowania z rozdzielczością 50 cm/px. Powinniśmy się spodziewać dostarczenia przez Chińską Agencję Kosmiczną pierwszych takich zdjęć już w najbliższych dniach.

To niejedyny manewr orbitalny wykonany przez sondę Tianwen 1 w ostatnim czasie. Wcześniej, bo 15 lutego statek uruchomił swój główny silnik aby zmienić inklinację orbity z blisko równikowej do polarnej.

Lądowanie chińskiego lądownika z łazikiem ma nastąpić w maju albo czerwcu 2021 r. Bazowa misja pojazdu ma potrwać 90 dni marsjańskich. Na orbicie wokół Marsa pozostanie sonda, która również jest wyposażona w ładunek naukowy. Misja orbitera ma potrwać jeden marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni.

Tianwen 1 to jedna z trzech nowych misji która dotarła ostatnio w rejon Czerwonej Planety. Wcześniej orbitę wokół Marsa osiągnął pierwszy arabski statek al-Amal, a 18 lutego na powierzchni wylądował kolejny amerykański łazik Perseverance.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Space.com

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Pierwszy obraz Marsa zarejestrowany jeszcze przed wejściem na orbitę przez chińską sondę Tianwen 1. Źródło: CNSA.

 

Reklama