Przejdź do treści

Chińska misja załogowa Shenzhou 14 poleciała kończyć budowę stacji Tiangong

shenzhou 14 lot

Chińska rakieta Długi Marsz 2F wysłała w kierunku stacji kosmicznej Tiangong kolejną załogę. Troje astronautów zadokowało już do stacji swoim statkiem Shenzhou 14. Spędzą tam pół roku, a podczas ich misji ukończona zostanie budowa kompleksu.

Rakieta Długi Marsz 2F wystartowała z kosmodromu Jiuquan 5 czerwca 2022 r. o 10.44 czasu lokalnego. Na jej szczycie znalazł się statek załogowy Shenzhou 14, a w nim troje astronautów.

Lot rakietowy przebiegł pomyślnie. Po wypuszczeniu statku przez górny stopień rakiety na wstępnej orbicie ten przystąpił do wykonywania automatycznych manewrów orbitalnych, aby zbliżyć się do stacji. Udane dokowanie w jednym z portów jedynego obecnie modułu stacji Tianhe nastąpiło niecałe 7 godzin po starcie. Jeszcze tego samego dnia astronauci otworzyli włazy i weszli na pokład stacji.

 


Więcej o Chińskiej Stacji Kosmicznej Tiangong


 


Załoga Shenzhou 14

W skład drugiej długoterminowej ekspedycji i trzeciej ogólnie załogi stacji Tiangong wchodzą:

Chen Dong - dowódca misji, wybrany na astronautę Chińskiej Agencji Kosmicznej w 2009 r. Przed kosmiczną karierą był pilotem myśliwskim. Będzie to dla niego 2. misja kosmiczna. Swój pierwszy lot na orbitę odbył w 2016 r. w misji Shenzhou 11 do prototypowej stacji kosmicznej Tiangong 2.

Liu Yang - specjalistka misji, wybrana na astronautkę również w 2009 r. Wcześniej pilotka wojskowych samolotów transportowych. W 2012 r. stała się pierwszą kobietą z Chin, która poleciała w kosmos - wzięła udział w misji Shenzhou 9 do pierwszej testowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 1.

Cai Xuzhe - specjalista misji, wybrany na astronautę także podczas naboru w 2009 r. Chociaż jest najstarszym członkiem załogi (46 lat, pozostali 43) to będzie to dla niego pierwsza misja kosmiczna. Cai był w przeszłości także pilotem chińskich sił powietrznych.
 

załoga
Załoga Shenzhou 14 po wejściu na pokład stacji. Od lewej: Cai Xuzhe, Chen Dong i Liu Yang. Źródło: Xinhua/Li Xin.


O misji

Budowa chińskiej wielomodułowej stacji kosmicznej Tiangong zaczęła się w kwietniu 2021 r. wysłaniem jej pierwszego modułu - Tianhe. Od tego czasu stację odwiedziły dwie misje załogowe, w tym pierwsza długoterminowa półroczna misja. Do modułu oprócz statków załogowych dokowały też trzy statki towarowe. Wysłany ostatnio Tianzhou 4 i w ubiegłym roku Tianzhou 3 nadal pozostają przytwierdzone do stacji.

Załoga lotu Shenzhou 14 będzie kończyć zasadniczą fazę budowy stacji. Podczas jej służby do stacji przylecą pozostałe dwa moduły badawcze: Wentian w lipcu oraz Mengtian w październiku. Głównymi zadaniami astronautów będzie więc wspieranie przylotu, dokowania i późniejszego przemieszczenia nowych modułów oraz ich aktywacji.

tiangong układ
Animacja obrazująca obecny układ stacji Tiangong. Z lewej (w tylnym porcie modułu Tianhe) znajduje się statek towarowy Tianzhou 4. Po środku jedyny obecnie moduł stacji Tianhe. Z jego przodu w sekcji dokowania znajdują się: w przednim porcie statek towarowy Tianzhou 3, a nadirowym (zwróconym do Ziemi) załogowy statek Shenzhou 14. Źródło: Xinhua/Li Xin.

W module Wentian na przykład do stacji dołączą dwa ważne elementy: małe ramię robotyczne i śluza do wychodzenia na spacery kosmiczne. Obecnie astronauci wykonywali spacery korzystając z przedniej sekcji modułu Tianhe. Śluza Wentian będzie w przyszłości docelowym miejscem takich wyjść. Stacja już jest wyposażona w jedno ramię robotyczne o długości 10 m na module Tianhe. Dodatkowe ramię przy Wentian ułatwi rozbudowę stacji i późniejsze zdalne prace zewnętrzne. Będzie się też mogło przyłączać do większego ramienia tworząc dłuższy i bardziej precyzyjny system.

Do stacji zadokuje też podczas ich misji statek towarowy Tianzhou 5. Pod koniec misji nowej ekspedycji do stacji przyleci kolejna trzyosobowa załoga Shenzhou 15. Po raz pierwszy na pokładzie stacji Tiangong znajdzie się wtedy przez 5-10 dni aż 6 osób.

Oprócz wsparcia w dołączeniu kolejnych modułów stacji, załoga Shenzhou 14 zajmie się też oczywiście eksperymentami naukowymi. W programie naukowym stacji zostało już wybranych ponad 1000 eksperymentów, a pierwsze z nich wykonywane już były przez poprzednie ekspedycje.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/SpaceNews/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2F wysyłająca statek załogowy Shenzhou 13. Źródło: Xinhua.

 

Reklama