Przejdź do treści

Chiński Chang'e 3 dotarł na powierzchnię Księżyca

Krajobraz księżycowy otaczający lądownik Chang'e 3. Zdjęcie wykonano tuż po jego wylądowaniu na Księżycu, 14 grudnia 2013 roku. Źródło: CCTV

Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Chang'e 3, chiński lądownik księżycowy wystrzelony przed dwoma tygodniami, 14 grudnia o godzinie 3:11 UT dotarł do powierzchni Księżyca, w rejon Sinus Iridum (Zatoka Tęczy). To płaska równina pochodzenia wulkanicznego, zlokalizowana na skraju północnego Morza Deszczu (Mare Imbrium).

 

Ważący 1200 kilogramów lądownik jest wyposażony w dwie kamery panoramiczne. Obrazy z nich ukazują nam względnie płaskie otoczenie z pobliskim kraterem. Chang'e 3 ma również na pokładzie nadajnik radarowy, którzy może badać księżycowy grunt do głębokości mniej więcej 30 metrów oraz spektrometr rentgenowski i podczerwony – oba przeznaczone do analizowania składu chemicznego próbek skał i gleby. Jednym z celów misji także poszukiwanie złóż cennych minerałów, które w przyszłości mogłyby być pozyskiwane w sposób przemysłowy. Aparatura wkrótce rozpocznie prace badawcze, które potrwają co najmniej kilka miesięcy.

 

To pierwsze „miękkie lądowanie” na Księżycu (bez rozbijania sondy o jego powierzchnię) od sierpnia 1976 roku, gdy podobny sukces odniósł ówczesny Związek Radziecki i lądownik Łuna 24. Co więcej – to pierwsze lądowanie pojazdu chińskiego na innym niż Ziemia ciele niebieskim. Powodzeniem zakończyło się również umieszczenie sześciokołowego120-kilogramowego łazika Yutu na powierzchni Księżyca. Oto nagranie chińskiej telewizji CCTV, na którym widać to przełomowe wydarzenie.

 

W mitologii chińskiej Chang'e to bogini Księżyca, a Yutu oznacza tyle co Jaspisowy Królik. Nazwa ta została wybrana w drodze głosowania internetowego i również wywodzi się z chińskiego mitu o króliku żyjącym na srebrnym globie. Chang'e 3 to już trzeci statek w historii Chińskiego Programu Badania Księżyca – CLEP. Celem i zarazem nadzieją tej i poprzednich misji jest m.in. przetarcie szlaków dla przyszłych chińskich, księżycowych astronautów, bowiem Chiny otwarcie zamierzają zostać pierwszym państwem azjatyckim, które wyśle człowieka na Księżyc (po roku 2025). A obecnie stały się trzecim państwem na świecie (po byłym ZSRS i USA), które umieściło swój lądownik na Księżycu. Możemy się zatem spodziewać, że misja Chang'e-3 to jedynie kolejny etap w chińskim programie kosmicznym.

 

 

Źródło: EK | skyandtelescope

 

Na ilustracji: Krajobraz księżycowy otaczający lądownik Chang'e 3. Zdjęcie wykonano tuż po jego wylądowaniu na Księżycu, 14 grudnia 2013 roku. Źródło: CCTV

 

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama