Chiński łazik Zhurong marsjańskiej misji Tianwen-1 wysłał na Ziemię pierwsze zdjęcia z powierzchni i zjechał już z rampy lądownika. Pierwsza samodzielna chińska misja marsjańska Tianwen-1 zrealizowała kolejny duży cel.
15 maja lądownik z łazikiem Zhurong odłączył się od orbitera i miękko wylądował w regionie Utopia Planitia na północnej półkuli Marsa. Chiny potwierdziły udaną operację, jednak na zdjęcia powierzchni Marsa wykonane za pomocą kamer na pojeździe musieliśmy trochę poczekać.
Z powodu niskiej przepustowości bezpośredniego sygnału z łazika na Ziemię zdjęcia zostały wysłane, dopiero gdy orbiter Tianwen-1 ustawił się na odpowiedniej pozycji przekaźnikowej. Zmiana orbity statku nastąpiła 17 maja, a dwa dni później, 19 maja Chińska Agencja Kosmiczna zaprezentowała światu pierwsze obrazy z łazika Zhurong, gdy ten znajdował się jeszcze na platformie lądownika sprowadzającego go na powierzchnię.
Zdjęcia: CNSA.
Chińczycy pochwalili się też sekwencją zdjęć prezentującą odłączenie się kapsuły z lądownikiem od orbitera.
Zdjęcie: CNSA.
22 maja przeprowadzono kolejny krok misji, łazik wykonał swój pierwszy ruch - zjechał z rampy lądownika na powierzchnię. Całość została udokumentowana zdjęciami zarówno z przednich jak i tylnych kamer terenowych.
Tym samym Chiny stały się drugim państwem po Stanach Zjednoczonych, które zaczęło z powodzeniem sterować łazikiem na powierzchni Marsa.
Poniżej sekwencja zdjęć najpierw z przodu, a potem z tyłu łazika podczas operacji zjazdu.
Front and rear hazard avoidance camera views of Zhurong descending onto the Martian surface today (CNSA/PEC) https://t.co/YdDi91cdVS pic.twitter.com/laPwXTttoI
— Andrew Jones (@AJ_FI) May 22, 2021
Tianwen-1 to pierwsza misja marsjańska przeprowadzona samodzielnie przez Chiny. Państwo Środka od razu wysłało w kierunku Czerwonej Planety nie tylko orbiter, ale też łazik z lądownikiem. Lądownik służył tylko sprowadzeniu zestawu miękko na powierzchnie, natomiast łazik został wyposażony w zestaw instrumentów naukowych.
Łazik Zhurong ma masę 240 kg i powinien działać na powierzchni przez 90 dni marsjańskich. Będzie prowadził prace naukowe przy pomocy kamery wielospektralnej i terenowej, georadaru, detektora składu chemicznego powierzchni, magnetometru oraz stacji meteorologicznej.
Więcej informacji:
Na podstawie: Xinhua/SpaceNews
Opracował: Rafał Grabiański
Na zdjęciu tytułowym: Łazik Zhurong na platformie lądownika. Źródło: CNSA.