Przejdź do treści

Chiny chcą zbudować konkurencję dla sieci Starlink

img

Chiny budują kilka dużych sieci satelitów telekomunikacyjnych. Większość skupia się jednak na rynku wewnętrznym albo najbliższym regionie. Ostatni wniosek nieznanej szerzej firmy GW do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego wskazuje, że podmioty z Państwa Środka chcą też konkurować z systemem Starlink.

Chińska firma GW złożyła wniosek do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego o alokację pasm dla dwóch planowanych sieci satelitarnych: GW-A59 i GW-2. Firma ma w planach wysłanie łącznie 12 992 satelitów.

Obecnie kilka firm buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych, które mają świadczyć usługi dostępu do Internetu. Najbardziej zaawansowany jest w tym względzie SpaceX, który w ciągu ostatnich lat umieścił na orbicie 775 satelitów i zbliża się do otworzenia publicznych testów swojej usługi. SpaceX chce w kolejnych latach wynieść nawet 12 000 satelitów.

Amerykańska instytucja FCC zezwoliła też na budowę dwóch innych sieci. Firma OneWeb chce wysłać 2000 satelitów (do tej pory wysłano 75), a Amazon ma pozwolenie na umieszczenie 3236 satelitów sieci Kuiper, która ma świadczyć usługi łączności internetu rzeczy (IoT).

Chińskie firmy budują już trzy megakonstelacje telekomunikacyjne. Sieć Hongyun ma się składać z 864 satelitów, które będą wspomagać łączność w słabo połączonych miejscach na terenie Chin. Planowana jest też sieć Hongyan złożona z 320 satelitów, która będzie bardziej skupiona na łączności na statkach i w samolotach. Oba systemy są rozwijane przez państwowe przedsiębiorstwa.

Jest jeszcze firma Galaxy Space, którą można uznawać za regionalną wersję sieci Kuiper firmy Amazon.

GW zdaje się być jednak pierwszym chińskim przedsiębiorstwem, który będzie bezpośrednią konkurencją dla SpaceX i ma ambicje stworzenia globalnej sieci. Z dokumentów złożonych do ITU można się dowiedzieć, że część GW-A59 konstelacji ma składać się z 6080 satelitów na wysokościach 508-600 km. Niewielka część z tych satelitów (480) zajmie pozycję polarną (inklinacja orbity 85 stopni). Pozostałe zostaną rozłożone na orbitach o inklinacjach 50 i 55 stopni. Druga część sieci, czyli 6912 satelitów GW-2 ma być umieszczonych na wyższych orbitach o wysokości 1145 km i inklinacjach 30, 40, 50 i 60 stopni.

Mimo podejrzewanej globalności przyszłej sieci chińska firma może się początkowo skupić na podbiciu rynków azjatyckich i państw uczestniczących w projektach inwestycyjnych Cyfrowego Jedwabnego Szlaku. To mogłoby znaczyć, że klienci będą poszukiwani na Bliskim Wschodzie, Azji Środkowej, wschodniej Europie i Afryce.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: ITU/Global Times/CircleID/Parabolic Arc

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Model satelity OneWeb na niskiej orbicie okołoziemskiej. Źródło: OneWeb.

 

 

 

Reklama