Przejdź do treści

Chiny inaugurują rok startów rakietowych misją satelity wojskowego Zhongxing-2D

img

Chiny rozpoczęły rok startów rakietowych. Z kosmodromu Xichang poleciała w czwartek rakieta Długi Marsz 3B z satelitą telekomunikacyjnym Zhongxing-2D.

Rakieta wystartowała 10 stycznia o 18.05 czasu polskiego ze stanowiska nr 2 w kosmodromie Xichang. Ładunkiem misji był satelita Zhongxing-2D - prawdopodobnie trzeci wysłany satelita 2. generacji serii Shentong, wykorzystywanej przez chińskie wojsko. Ładunek trafi na orbitę geostacjonarną.

Z usług zaszyfrowanej komunikacji przez satelity serii Shentong korzystają użytkownicy lądowi, wyposażeni w terminale komunikacji w paśmie Ku. Chiny rozwijają tę sieć komunikacyjną od kilkunastu lat. Pierwszy satelita tej serii trafił na orbitę w 2003 roku.

Pierwsze dwa starty satelitów sieci Shentong 2. generacji zostały przeprowadzone w 2012 i 2015 roku.

To pierwszy rakietowy start orbitalny w 2019 roku. Chiny startem rakietowym zakończyły także rok 2018, który był dla nich rekordowy. W ubiegłym roku przeprowadzili 39 startów - najwięcej spośród wszystkich państw.

Kolejny planowany start przeprowadzi firma SpaceX. W pierwszym w tym roku locie Falcona 9, zostanie wyniesiona kolejna grupa satelitów telekomunikacyjnych serii Iridium-NEXT. Start odbędzie się z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii. Planowany początek misji to 16.31 czasu polskiego.

Źródło: NS

Więcej informacji:

​​​​​​​Na zdjęciu: Start rakiety Długi Marsz 3B z kosmodromu Xichang z 1997 roku. Źródło: domena publiczna.

Reklama