Przejdź do treści

Chiny kończą rekordowy rok udanym startem satelity Hongyan-1

img

Z kosmodromu Jiuquan wystartowała ostatnia chińska rakieta w tym roku. Rakieta Długi Marsz 2D wyniosła na orbitę pierwszego satelitę nowej sieci telekomunikacyjnej Hongyan.

Start odbył się z najstarszego chińskiego kosmodromu Jiuquan w Centralnej Azji. Rakieta wystartowała w sobotę, 29 grudnia o 9:00 czasu polskiego.

O ładunku

Hongyan-1 jest pierwszym satelitą sieci Hongyan, która docelowo ma się składać z ponad 300 ładunków na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wysłany satelita zostanie umieszczony na orbicie o wysokości 1100 km, skąd będzie testował urządzenia telekomunikacyjne w pasmach L i Ka.

Chińczycy planują do końca 2020 roku wysłać od 6 do 9 ładunków testowych. Budowa właściwej sieci, po której na orbicie będzie 54 dużych satelitów będzie ukończona w 2023 roku. 270 mniejszych ładunków będzie wysyłanych w celu uzupełnienia pokrycia większych statków.

Podsumowanie

Był to ostatni start rakietowy 2018 roku. Chiny przeprowadziły w tym roku rekordową liczbę 39 startów, plasując się po raz pierwszy w historii na szczycie listy państw wysyłających ładunki orbitalne.

Źródło: NS

Na zdjęciu: Start rakiety Długi Marsz 2D z kosmodromu Jiuquan z 2012 roku. Źródło: Cristóbal Alvarado Minic.

Reklama