Przejdź do treści

Chiny wysłały na orbitę kolejną trójkę szpiegowskich satelitów serii Yaogan 31

img

Chiny kontynuują budowę wojskowej sieci satelitarnej Yaogan 31. Właśnie wysłały na orbitę kolejny zestaw trzech statków.

Start został przeprowadzony 24 lutego 2021 r. z kosmodromu Jiuquan w północno-zachodnich Chinach. Rakieta Długi Marsz 4C wystartowała o 10:22 czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i państwowe media poinformowały po jakimś czasie o udanym umieszczeniu na orbicie ładunków.

W misji na orbitę trafiły trzy satelity serii Yaogan 31. Analitycy ds. wojskowych uważają, że te statki są wyposażone w systemy podsłuchu elektronicznego na potrzeby śledzenia obcych statków morskich – system analogiczny do amerykańskiego NOSS. Według oficjalnych notek prasowych satelity te mają wykonywać „przegląd środowiska elektromagnetycznego i wykonywać testy technologii satelitarnych”.

Poprzednie statki tej grupy zostały wysłane 29 stycznia 2021 r., a pierwsze satelity tego systemu trafiły na orbitę w kwietniu 2018 r.

To 4. udana misja orbitalna Chin w 2021 r. i 14. taki lot na świecie. Dla Chin obecne tygodnie są bardzo intensywne w dziedzinie lotów kosmicznych. W lutym na orbitę wokół Marsa trafił ich statek Tianwen-1, lądownik tej misji powinien wykonać próbę lądowania na powierzchni Czerwonej Planety w maju. Trwają też ostatnie przygotowania do wysłania w marcu pierwszego modułu Chińskiej Stacji Kosmicznej Tianhe.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Xinhua/Space News

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz startująca z satelitami Yaogan 31. Źródło: Xinhua/Wang Jiangbo.

 

Reklama