Przejdź do treści

Chiny wysłały teleskop promieniowania rentgenowskiego HXMT

Chiny wystrzeliły dziś z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan przy pomocy rakiety Długi Marsz 4B teleskop HXMT, który badał będzie pasmo promieniowania X. Nowy teleskop orbitalny slużył będzie przede wszystkim do obserwacji pulsarów.

HXMT to projekt, który miał początkowo lecieć już w 2010 roku, dzisiejszy start był więc długo wyczekiwany przez naukowców odpowiedzialnych za projekt teleskopu. HXMT (z ang. Hard X-ray Modulation Telescope) jest pierwszym chińskim satelitą astronomicznym.

Głównym celem naukowym chińskiego teleskopu ma być obserwacja płaszczyzny naszej galaktyki w poszukiwaniu nowych źródeł promieniowania rentgenowskiego, monitorowanie tych już znanych naukowcom oraz obserwacja rentgenowskich układów podwójnych – gwiazd podwójnych składających się z czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej połączonej siłami grawitacji z gwiazdą ciągu głównego. Układy te charakteryzują się silnymi emisjami promieniowania rentgenowskiego. Znamy kilkadziesiąt takich układów w naszej galaktyce.

Rakieta wystartowała w czwartek o 5:00 rano polskiego czasu. Ładunek został umieszczony na docelowej orbicie.
 

O teleskopie


Satelita waży 2 800 kg i ma wymiary 2 m x 2 m x 2,8 m. Składa się z trzech urządzeń: teleskopu wysokich energii (obserwującym w zakresie 20-250 keV), teleskopu średnich energii (5-30 keV) oraz teleskopu niskich energii (1-15 keV).

Dzięki nowoczesnym technikom pozyskiwania obrazu, teleskop może uzyskiwać bardzo wysoką rozdzielczość. Teleksopy cechują się też wyjątkowo dużą powierzchnią detekcyjną, co pozwala na bardzo efektywne obserwacje punktowe.

Na pewno nowy chiński teleskop odkryje wiele nowych źródeł promieniowania X w naszej galaktyce.  Misja powie też dużo o zjawiskach akrecji materiału przez czarne dziury i gwiazdy neutronowe w układach podwójnych.
 

Dodatkowe ładunki


Poza teleskopem, na pokładzie rakiety podróżowały jeszcze dwa mniejsze satelity. Zhuhai-1 to ważące po 50 kg satelity obserwacji Ziemi wideo, mające być częścią większego prototypowego systemu obserwacyjnego na orbicie nazwanego Chinese Orbita Earth.

Dodatkowo na rakiecie poleciał ważący 37 kg argentyński satelita NuSat-3, który jest trzecim satelitą flotylli Aleph 1. System ma docelowo składać się z 25 satelitów obserwacyjnych na światło widzialne i podczerwone. Satelita trafi na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 500 km i inklinacji 97,5 stopnia.

Źródło: NSF

Więcej informacji:
  • krótki opis teleskopu i rakiety nośnej wraz z relacją ze startu (NSF)

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 4B podczas startu z satelitą Shijian-16 29 czerwca 2016 roku. Start odbył się wtedy także z Centrum Startów Satelitarnych Jiuquan. Źródło: Xinhua.

Reklama