Przejdź do treści

Chiny wysyłają kolejnego satelitę obserwacyjnego Gaofen

Chiny wysłały z kosmodromu Jiuquan rakietę Długi Marsz 2D, na szczycie której znalazł się satelita teledetekcyjny Gaofen-6.

Rakieta wystartowała w sobotę 2 czerwca o 6:13 czasu polskiego. 

Gaofen to cywilna seria satelitów optycznych i radarowych wysokiej rozdzielczości, której pierwszy egzemplarz trafił na orbitę w 2013 roku. Na satelicie Gaofen-6 została zamontowane: kamera panchromatyczna i para kamer kolorowych. Swoim sprzętem przypomina zawartość satelity Gaofen-1, tylko z lepszym pod względem rozdzielczości i osiągów sprzęcie. Gaofen-1 posiadał kamerę panchromatyczną o rozdzielczości 2 m i dwie kolorowe kamery o rozdzielczościach 8 m i 16 m (szerokokątna).

Gaofen-6 waży 1064 kg i jego planowany czas działania to 8 lat. Obrazy z niego pozyskane zostaną wykorzystane m.in. do wsparcia rolnictwa, zarządzania gospodarką leśną i zarządzania kryzysowego.

Historia lotów serii Gaofen

  • kwiecień 2013 - Gaofen-1 - pierwszy satelita optyczny serii, zdolny wykonywać globalny obraz Ziemi co 4 dni
  • sierpień 2014 - Gaofen-2 - satelita optyczny wysokiej rozdzielczości (0.8 m dla obrazów kolorowych)
  • grudzień 2015 - Gaofen-4 - pierwszy chiński optyczny satelita geostacjonarny
  • sierpień 2016 - Gaofen-3 - pierwszy chiński satelita radarowy z syntetyczną aperturą (SAR)
  • maj 2018 - Gaofen-5 - najbardziej zaawansowany chiński satelita optyczny z 6 ładunkami użytkowymi do obserwacji w wysokiej rozdzielczości i pomiaru gazów śladowych i cieplarnianych w atmosferze

Wraz z głównym ładunkiem w rakiecie podróżował także satelita Luojia-1 standardu CubeSat 6U, zbudowany przez Uniwersytet w Wuhan. Jest to prototypowy satelita dla planowanej sieci 60-80 satelitów obserwacyjnych.

Źródło: NS/Xinhua

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca z Jiuquan w północno-zachodnich Chinach. Głównym ładunkiem rakiety był satelita obserwacyjny Gaofen-6, który będzie użytkowany głównie na potrzeby rolnictwa. Źródło: Xinhua/Wang Jiangbo.
 

Reklama