Przejdź do treści

Chiny wysyłają na orbitę kolejne satelity wojskowe serii Yaogan 30

img

Z kosmodromu Xichang wystartowała chińska rakieta Długi Marsz 2C z kolejną trójką satelitów Yaogan 30. Seria Yaogan 30 to prawdopodobnie satelity wojskowe, przeznaczone do obserwacji Ziemi lub zwiadu elektronicznego.

Pierwsza trójka satelitów systemu Yaogan 30 poleciała pod koniec września 2017 roku. Kolejne starty z trzema satelitami odbyły się w listopadzie i grudniu. Obecnie Yaogan 30 składa się już z 12 satelitów na trzech różnych płaszczyznach orbitalnych, umożliwiających przelot, któregoś z nich nad dowolnym obszarem objętym zasięgiem flotylli co mniej niż 30 minut.

Bardzo częste loty satelitów tego nowego systemu sugerują, że jest on traktowany priorytetowo przez rząd chiński. Prawdopodobnie w najbliższych miesiącach będziemy świadkami jeszcze co najmniej dwóch lotów tych satelitów, tak by każda płaszczyzna orbitalna, na które są wysyłane składała się z 6 statków.

Rakieta Długi Marsz 2C wystartowała z ładunkiem o 6:39 rano polskiego czasu. Był to już 5. chiński start orbitalny w tym roku. Kraj ten zrealizował zapowiedziane tempo w startach misji satelitarnych w styczniu. Łącznie na świecie w tym roku leciało już 11 misji, a zapowiedziane są jeszcze dwa starty: z Korou startuje w czwartek wieczorem europejska rakieta Ariane 5, a 30 stycznia z Cape Canaveral na Florydzie poleci amerykańska rakieta Falcon 9.

Źródło: NSF

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2C startująca z satelitami serii Yaogan 30. Start miał miejsce z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan. Rakieta wzbiła się w powietrze o 13:39 czasu lokalnego 25 stycznia 2017 roku.

Reklama