Przejdź do treści

Chiny wysyłają na orbitę kolejnego tajnego satelitę serii TJSW

img

Z kosmodromu Xichang w Chinach wystartowała 4 lutego rakieta Długi Marsz 3B z tajnym satelitą serii TJSW.

Rakieta Długi Marsz 3B wystartowała o 16:36 czasu polskiego ze stanowiska LC-3 na kosmodromie w Xichang. Wszystkie fazy lotu przebiegły prawidłowo i satelita TJSW-6 trafił na prawidłową orbitę transferową do orbity geosynchronicznej.

Według oficjalnych informacji wysłany satelita ma być użyty do usług komunikacyjnych, transmisji sygnału radiowego i telewizyjnego i testować nowe technologie. Do tej pory jednak wszystkie satelity o tej nomenklaturze dotyczyły tajnych ładunków wojskowych.

Analitycy podejrzewają, że wysłany w tym roku satelita TJSW-6 może być 3. statkiem serii wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi Huoyan. Wskazują na to notyfikacje wydane dla lotnictwa o strefie wyłączonej z lotu z powodu startu rakiety i to, że satelitę produkuje SAST. Poprzednie satelity, które podejrzewano o elementy serii Huoyan (czyli TJSW 2 i TJSW 5) miały takie same cechy.

Była to 11. próba startu rakiety orbitalnej w 2021 roku i 10. udana. Chiny przeprowadziły już w tym roku 4 loty i jedyny na razie nieudany lot rakiety Hyperbola 1 prywatnej firmy iSpace.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NSF

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z satelitą TJSW-6. Źródło: Zhang Jing/Xinhua.


 

Reklama