Przejdź do treści

Chiny wysyłają satelitę mobilnej komunikacji Tiantong

img

Z kosmodromu Xichang wystartowała rakieta Długi Marsz 3B. W swoim locie wyniosła na orbitę drugiego satelitę chińskiej sieci komunikacji mobilnej Tiantong.

Start został przeprowadzony ze stanowiska LC-2 na kosmodromie w Xichang. Lot przebiegł pomyślnie i ładunek został umieszczony na prawidłowej orbicie.

Wysłany w dzisiejszym locie satelita to Tiantong-1 02 - drugi satelita budowanej przez firmę China SatCom sieci satelitarnej komunikacji mobilnej Tiantong. Jest to pierwsza tego typu sieć budowana przez chińskie przedsiębiorstwo.

Decyzja o budowie takiej sieci zapadła w 2010 roku. To dwa lata po trzęsieniu ziemi w Syczuanie, kiedy służby ratunkowe odcięte od naziemnych kanałów komunikacyjnych, musiały używać wynajętych pojemności w satelitach komunikacji mobilnej zagranicznych operatorów.

Pierwszy satelita Tiantong-1 01 został wysłany w 2016 roku. Satelity serii Tiantong-1 bazują na platformie satelitarnej DFH-4, mają masę około 5 t i są wyposażone w ładunek do komunikacji w radiowym paśmie S. Planowany czas działania satelity to 15 lat.

Misję wyniosła rakieta Długi Marsz 3B. Długi Marsz 3 to rakieta nośna zbudowana głównie na potrzeby lotów na orbity geosynchroniczne. Bazuje na konstrukcji Długiego Marszu 2, dodając trzeci stopień zasilany ciekłym wodorem.

3B to najcięższy wariant tej rakiety (i do niedawna najcięższa chińska rakieta w ogóle). Rakieta jest wyposażona w cztery boczne stopnie, a jej udźwig na orbitę GTO to 5,5 t.

Więcej o rakiecie Długi Marsz 3


Podsumowanie

Był to 82. udany start rakiety orbitalnej w 2020 roku. Chiny wykonały już z powodzeniem 30 misji co plasuje ich pod tym względem na pierwszym miejscu na świecie.

 

 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B startująca z satelitą Tiantong-1 02. Źródło: Guo Wenbin/Xinhua.

 


 

Reklama