Przejdź do treści

Chiny wysyłają towar do stacji Tiangong w udanej misji Tianzhou 5

start

Chiny wysłały do swojej stacji Tiangong misję towarową Tianzhou 5. Dokowanie zaopatrzeniowego statku z kompleksem po raz pierwszy obserwowali z jego pokładu astronauci.

Kolejna misja zaopatrzeniowa do chińskiej stacji Tiangong została przeprowadzona 12 listopada 2022 r. z kosmodromu Wenchang na południowym-wschodnim krańcu Chin. Rakieta Długi Marsz 7 wystartowała o 3.03 w nocy czasu polskiego.

W lot w kierunku stacji wysłano towarowy bezzałogowy statek Tianzhou 5. Jest to już 4. misja tego typu wysłana do nowego chińskiego kompleksu orbitalnego. Statki Tianzhou mogą przywieźć ponad 6 ton ładunku do stacji.

Oprócz zaopatrzenia statki zapewniają możliwość wykonywania manewrów orbitalnych stacji i transfer paliwa do systemów napędowych na jej pokładzie - podobnie jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robią rosyjskie statki Progress MS.


Relacja z misji

Lot rakiety Długi Marsz 7 przebiegł pomyślnie. Już po około 10 minutach górny stopień rakiety odłączył statek na wstępnej orbicie. Krótko po tym Tianzhou 5 rozłożył parę paneli słonecznych i rozpoczął serię manewrów, które miały zbliżyć go do dokowania ze stacją.

Lot do stacji odbywał się po bardzo szybkiej trajektorii. Automatyczne zbliżenie do stacji zakończyło się udanym dokowaniem w tylnym porcie modułu Tianhe już o 5:10 czasu polskiego – nieco ponad 2 godziny od startu rakiety.

Mimo że to już 4. misja towarowa do stacji Tiangong, to po raz pierwszy dokowanie statku towarowego było obserwowane przez załogę na jej pokładzie. Pierwsza misja odbyła się jeszcze przed pierwszym lotem załogowym do stacji. Kolejne misje były przeprowadzane z kolei między rotacjami załóg, czyli w czasie, kiedy stację opuściła ekspedycja, a nie przyleciała jeszcze następna.

img
Astronauci w module Tianhe, kontrolujący dokowanie statku Tianzhou 5 z kompleksem. Źródło: Sun Fengxiao/Xinhua.

Teraz kiedy stacja składa się już z trzech modułów, możliwa będzie rotacja załogi na orbicie. Jeszcze w tym roku, prawdopodobnie pod koniec listopada, do stacji poleci kolejna załoga Shenzhou 15. Na stacji powitają ich obecni astronauci misji Shenzhou 14. W rezultacie przez krótki czas na pokładzie chińskiej stacji znajdować się będzie 6 astronautów.
 Przeczytaj też: Chiny kończą budowę stacji kosmicznej
 Tianzhou 5 zapakowany został około 5 tonami zaopatrzenia dla załogi, eksperymentami i sprzętem na potrzeby działania stacji. Dodatkowo w zbiornikach do dotankowania stacji znalazło się 1,4 t paliwa.

Wśród eksperymentów jakie poleciały na stację chińska agencja kosmicznych lotów załogowych CMSA wymienia: satelitę do popularyzacji nauki, wodorowo-tlenowe ogniwa paliwowe do eksperymentu zasilania oraz sprzęt dla wielospektralnego detektora cząstek wysokich energii.

Poprzednia misja Tianzhou 4 była przeprowadzona 10 maja 2022 r. Statek 9 listopada oddokował od modułu Tianhe, robiąc miejsce dla następcy.

Chińska stacja kosmiczna Tiangong działa od 2021 r. Składa się już z trzech modułów. W 2021 r. wysłany został pierwszy główny moduł Tianhe, a w ostatnich miesiącach kolejne dwa moduły: Wentian i Mengtian. Obecnie stację zamieszkuje 3. Ekspedycja – załoga misji Shenzhou 14: Chen Dong, Liu Yang, Cai Xuzhe.

tianzhou 5
Grafika przedstawiająca obecną konfigurację stacji Tiangong. Z lewej widać nowy statek Tianzhou 5 zadokowany do tylnego portu modułu Tianhe. Po lewej i prawej stronie modułu Tianhe znajdują się dwa moduły badawcze: Mengtian i Wentian. Na dole, w nadirowym porcie Tianhe widać załogowy statek Shenzhou 14. Źródło: Sun Fengxiao/Xinhua.

To druga półroczna ekspedycja w historii działania obiektu. Astronauci zanim opuszczą stację w grudniu, przekażą ją kolejną załodze, a przed tym przeprowadzą jeszcze jeden spacer kosmiczny, poświęcony rozbudowie stacji.


Podsumowanie

Chiny wykonały właśnie 10. misję poświęconą stacji Tiangong. W 2023 r. Państwo Środka będzie mogło skupić się już bardziej na naukowym aspekcie działania stacji.

Lot Tianzhou 5 był 152. udanym lotem orbitalnym na świecie w 2022 r. Zaledwie kilka godzin wcześniej uprzedził go również chiński start rakiety Długi Marsz 6A z kosmodromu Taiyuan z satelitą środowiskowym Yunhai 3. Więcej o tej misji napiszemy w przyszłym zbiorczym artykule podsumowującym ostatnie chińskie starty rakiet.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/CMSA

Opracował: Rafał Grabiański


Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Długi Marsz 7 startująca ze statkiem towarowym Tianzhou 5 z kosmodromu Wenchang. Źródło: Xinhua/Yang Guanyu.

Reklama