Przejdź do treści

Co będzie pierwszą gwiazdką wigilijną?

Tradycyjnie przed wieczerzą wigilijną wypatrujemy pierwszej gwiazdki na niebie. Jaki obiekt astronomiczny w tym roku wcieli się w tę rolę i o której godzinie zacząć wypatrywanie?

Bardzo często rolę pierwszej gwiazdki przejmują planety i tak też będzie w tym roku. Na wieczornym niebie pod względem blasku króluje planeta Wenus, jako tzw. Gwiazda Wieczorna. Jest nieco jaśniejsza niż minus 4 magnitudo, zostawiając daleko w tyle najjaśniejsze gwiazdy. Wenus będzie świecić na południowo-zachodniej stronie nieba, około 20 stopni nad horyzontem. Można próbować ją zobaczyć już około 15:30.

Gdy poczekamy kilkanaście minut dłużej, do około godziny 16, to naszym oczom zaczną ukazywać się najjaśniejsze gwiazdy. Jeśli popatrzymy na wschodnią stronę nieba, to jako pierwszą powinniśmy zobaczyć Kapellę z gwiazdozbioru Woźnicy. Gwiazda ta ma blask 0 magnitudo i będzie wtedy znajdować się około 30 stopni nad horyzontem. Z kolei gdy nasz wzrok będzie wędrował po zachodniej części nieboskłonu, to jako pierwszą zobaczymy Wegę, najjaśniejszą gwiazdę konstelacji Lutni. Około godziny 16 będzie mniej więcej 45 stopni nad horyzontem.

Według przekazów biblijnych, pewne zjawisko astronomiczne wskazywało mędrcom ze Wschodu drogę do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Co na temat Gwiazdy Betlejemskiej mówi współczesna astronomia? Jest kilka hipotez próbujących wyjaśnić jakie mogło oto być zjawisko. W jednym z odcinków "Astronarium" przedstawiono współczesne teorie na ten temat. Odcinek zostanie wyemitowany w Wigilię o godz. 12.00 na kanale TVP 1. Program można także obejrzeć w internecie w serwisie YouTube. Zamieszczamy go również poniżej.

Na ilustracji u góry: wieczorne niebo w Wigilię 24 grudnia 2016 r. około godz. 16:30 - widok na stronę południowo-zachodnią. Wizualizacja została wygenerowana przy pomocy programu komputerowego Stellarium.

Więcej informacji:
Reklama