Przejdź do treści

Co nowego u Curiosity?

Ramię łazika Curiosity na tle Czerwonej Planety.  Właśnie to ramię badało w styczniu 2013 skałę o nazwie John Klein. W lutym tego roku udało się wykonać odwiert w tej skale i pobrać pierwsze w historii próbki z wnętrza marsjańskiej skały. Źródło: strona Kena Kremera

Trzy nowe, spektakularne zdjęcia panoramiczne obrazujące pracę na Czerwonej Planecie w ostatnich dniach dostarczyło Curiosity.

 

Misja Curiosity (ang. ciekawość) jest jednym z najbardziej medialnych programów NASA. Ma na celu zbadanie obecnego i przeszłego środowiska Czerwonej Planety, wykonanie pomiarów meteorologicznych, poszukiwanie wody i badanie wilgotności, zbadanie widma wysokoenergetycznego promieniowania naturalnego, a także określenie składu skał i gleby na Marsie. Łazik znajduje się na Czerwonej Planecie od 9 miesięcy i dostarczył bardzo wielu ciekawych wyników i intrygujących zdjęć.
 

Każda z trzech ostatnich panoram stanowi mozaikę wykonaną z minimum 20 pojedynczych zdjęć, wszystkie oczywiście wykonane przez Curiosity. Zdjęcia pokazują odrębne, marsjańskie krajobrazy, w jakich pracuje łazik. Jak podkreślają naukowcy związani z misją: „Panoramiczne obrazy pozwalają zobaczyć Czerwoną Planetę, tak jakby stało się na jej powierzchni. Z ludzkiego punktu widzenia”.
 

Pierwsze z zdjęć przedstawia wyciągnięte, ogromne ramię łazika. Właśnie to ramię badało w styczniu 2013 skałę o nazwie John Klein. W lutym tego roku udało się wykonać odwiert w tej skale i pobrać pierwsze w historii próbki z wnętrza marsjańskiej skały.

Drugie zdjęcie stanowi autoportret łazika. Trzecie pokazuje Curiosity w dniu 23. marca 2013, znów w miejscu odwiertu, z podniesionym do góry ramieniem oraz skierowaną w stronę obserwatora wiertarką.

Autorzy panoram podkreślają, że wybrane sceny mają przedstawiać historię tego co NASA stara się osiągnąć, wykorzystując Curiosity, podczas poszukiwania śladów życia na Marsie. Zdjęcia pokazują historię całej misji w telegraficznym skrócie. Jedno zdjęcie jest jak tysiąc słów.

Opublikowanie nowych zdjęć stało się idealną okazją do przypomnienia, że misja Curiosity osiągnęła już swój głowy cel! Analiza próbek wiertniczych pokazała, że miliardy lat temu na Czerwonej Planecie musiało istnieć życie. To właśnie zostało zakomunikowane zaledwie siedem miesięcy po lądowaniu łazika na Marsie.

Autor mozaik - Ken Kremer udostępnił swoje te i inne zdjęcia wraz ze szczegółowymi opisami na stronie: http://www.kenkremer.com/

 

Źródło: Alicja Wierzcholska | www.space.com/

Na zdjęciu: Ramię łazika Curiosity na tle Czerwonej Planety.  Właśnie to ramię badało w styczniu 2013 skałę o nazwie John Klein. W lutym tego roku udało się wykonać odwiert w tej skale i pobrać pierwsze w historii próbki z wnętrza marsjańskiej skały. Źródło: strona Kena Kremera

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama