Przejdź do treści

Copernicus Hackathon 2020 już w marcu w Łodzi

Copernicus Hackathon 2020

W dniach 7 – 14 marca 2020 r. w Łodzi odbędzie się, po raz drugi w Polsce, Copernicus Hackathon. Jest to wydarzenie, dzięki któremu można rozpocząć swoją przygodę z biznesem w branży kosmicznej. Jego celem jest wymyślenie zastosowań danych satelitarnych do rozwiązania palących problemów gospodarki, klimatu i środowiska oraz dopracowanie ich pod okiem ekspertów.

Druga polska edycja Copernicus Hackathon 2020 odbędzie się w dniach 7 – 14 marca 2020 r. w Łodzi. Organizatorzy czyli Kapitech wraz z Astri Polska, Instytutem Geodezji i Kartografii oraz SkyHub zapraszają wszystkie zespoły, start-upy, entuzjastów programowania, GIS, kosmosu, biznesu i marketingu do wzięcia udziału w drugiej edycji tego wydarzenia. 

Program Copernicus to największy światowy program obserwacji Ziemi (Earth Observation) za pomocą satelitów, które każdego dnia zbierają dane o naszej planecie w świetle widzialnym, podczerwonym jak i obserwują ją radarowo. Dostarcza za darmo dokładnych, aktualnych i dostępnych w przystępnej formie informacji dotyczących m.in. stanu lądów, wód, atmosfery, zmian klimatu, sytuacji kryzysowych, klęsk żywiołowych oraz bezpieczeństwa. Dane pozyskiwane z satelitów konstelacji Copernicus wykorzystuje się m.in. w budowie planów zagospodarowania przestrzennego. Program realizowany jest przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Copernicus Hackathon jest częścią programu European Union Copernicus Start-up, którego celem jest stymulowanie i generowanie nowych pomysłów biznesowych opartych na danych i usługach Copernicus, znalezienie nowych sposobów na wykorzystanie danych, rozwinięcie nowych firm i przedsięwzięć z sektora Earth Observation oraz polepszenie warunków życia na Ziemi w czasie zmian klimatycznych, niestabilności pogody oraz wyczerpywania się surowców naturalnych.

Hackathon to zwykle wydarzenie, podczas którego uczestnicy w bardzo krótkim okresie czasu (od kilku godzin do dwóch dni) opracowują nowe rozwiązania, tworzą aplikacje i strony internetowe oraz rozwiązują postawione przed nimi wyzwania. Ze względu na złożoną naturę wykorzystania danych satelitarnych z programu Copernicus, tegoroczna edycja Copernicus Hackathon Polska składa się z dwóch części – warsztatowej i konkursowej. Drużyny, które się zakwalifikują, spotkają się 7 marca br. na całodniowym warsztacie (od 10:00 do 17:30) , a następnie 14 marca 2020 w SkyHub w samym centrum Łodzi odbędzie się finał (od 12:00 do 15:00).

W tygodniu, między obiema częściami hackathonu, odbędą się także zdalne sesje mentorskie, w czasie których uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zadać pytania mentorom, ekspertom biznesowym i technicznym.

W tegorocznej edycji organizatorzy postawili na istniejące już zespoły, które mają już swój pomysł, lub jego zalążek. Lecz jeśli ktoś nie ma takiej drużyny ani pomysłu, to może zacząć od przejrzenia listy wyzwań i zainspirować się do znalezienia rozwiązań. Dobrze jest mieć znajomych, którzy mają coś wspólnego z programowaniem, teledetekcją, marketingiem i biznesem. Następnie razem  z nimi stworzyć zespół, zorganizować burzę mózgów, wyłonić najciekawszy pomysł i przystąpić do rywalizacji.

Uczestnicy drugiej polskiej edycji Copernicus Hackathonu mogą dane z programu Copernicus wykorzystać na ośmiu polach (wyzwaniach):

  1. Planowanie przestrzenne i automatyczne detekcja zmian;
  2. Zapobieganie zagrożeniom naturalnym i zarządzanie nimi;
  3. Monitorowanie pól uprawnych;
  4. Analiza meteorologiczna i hydrologiczna;
  5. Inwentaryzacja wyrobisk i budynków;
  6. Monitorowanie lasów;
  7. Degradacja środowiska;
  8. Dostosowanie do zmian klimatu.

Udział w hackathonie jest darmowy, ale wymagana jest rejestracja. Zgłoszenia do udziału w wydarzeniu można wysyłać tylko do najbliższej do soboty czyli 29 lutego br. poprzez stronę copernicus-hackathon.pl

Więcej informacji o wyzwaniach Copernicus Hackaton (w tym prezentacje wideo) można znaleźć na stronie wyzwań.

Zwycięzcy Copernicus Hackathon w ramach nagrody głównej otrzymają 12 miesięczny staż w Copernicus Accelerator.

Zwycięzcą pierwszej polskiej edycji Copernicus Hackathon, która odbyła się 17 listopada 2018 r. w warszawskim SpaceHubie, został zespół KP Labs z Gliwic, który opracował projekt Deep Flow umożliwiający pogłębioną analizę dużych zbiorów zdjęć satelitarnych (z satelitów Sentinel i Landsat).

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Copernicus Hackathon

Reklama