Cosmic Challenge – finał konkursu edukacyjnego

Gran Telescopio CANARIAS

15 września 2020 r. na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie odbędzie się finał programu edukacyjnego "Cosmic Challenge", nad którym honorowy patronat objęły Centrum Badań Kosmicznych PAN, MARS Society Polska oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Finał programu „Cosmic Challenge” zaplanowany został na 15 września 2020r na godziny 9.00-16.00. Wydarzenie to odbędzie się na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przy placu Marii Curie-Skłodowskiej 1 w Lublinie.

„Cosmic Challange” to program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, zainteresowanych tematyką Kosmosu. Realizowany jest w partnerstwie z Gran Telescopio CANARIAS, jednym z największych obserwatoriów astronomicznych na Ziemi, znajdującym się na wyspie La Palma. Program ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania pasji i zainteresowań związanych z naukami ścisłymi. Nagrodą w konkursie będzie, sfinansowany przez Organizatora, wyjazd dla zwycięzcy wraz z opiekunem do obserwatorium Gran Telescopio CANARIAS.

I etap Konkursu odbywał się w okresie 24 luty – 15 marca 2020 r.  W ramach I etapu osoby zainteresowane udziałem w programie miały przygotować pracę pisemną (max. 3500 znaków) nt. „Najważniejsze problemy związane z założeniem pierwszej osady ludzkiej w Kosmosie i sposoby ich rozwiązania”.

W II etapie uczestnicy konkursu spotkają się indywidualnie z członkami Jury. Każdy uczestnik o innej godzinie.  W składzie Jury znajdą się przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Mars Society Polska, Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej i Miasta Lublin.

Program został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk , MARS Society Polska oraz patronatem medialnym TVP 3 Lublin i Radia Lublin. Instytucjami Wspierającymi program zostały: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej i Klaster Lubelska Medycyna.

Więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin można znaleźć pod linkiem.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: CBK PAN, SpaceShip