Przejdź do treści

Curiosity przesyła zdjęcia zawietrznej strony wydmy Namib

Namib Dune
Marsjański łazik Curiosity, który aktualnie jako pierwszy pojazd w historii bada z bliska pozaziemską wydmę, przesłał na Ziemię niesamowite zdjęcia stromego zbocza wydmy. Osuwający się po zboczu piasek spowodował powstanie osobliwych kształtów, zupełnie innych od falistych łuków widocznych po nawietrznej stronie wydmy.

Panoramiczne zdjęcia przedstawiające strome zbocze wydmy nazwanej "Namib Dune" dostępne są pod poniższymi adresami:

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA20284
http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA20281

Naukowcy wykorzystują łazik Curiosity do badania wydm Bagnold, sieci ciemnych wydm pokrywających na pónocny-zachód od Mt. Sharp - góry, na którą Curiosity stopniowo się wspina. Cechą charakterystyczną, która odróżnia prawdziwe wydmy od innych ukształtowanych przez wiatr struktur piasku jest strome zawietrzne zbocze. To tutaj piasek nawiewany po nawietrznej stronie wydmy nagle osiąga miejsce, w którym sama wydma osłania go od wiatru. Ziarna piasku zaczynają opadać ku powierzchni i powoduję powstanie co raz bardziej stromego zbocza na którym od czasu do czasu dochodzi do mini-lawin.

Kampania badania wydm ma na celu zrozumienie w jaki sposób wiatr przesuwa i sortuje ziarna piasku w środowisku charakteryzującym się niższym przyciąganiem grawitacyjnym i dużo rzadszą atmosferą niż na Ziemi. Wydmy Bagnold to wydmy aktywne. Sekwencyjne zdjęcia wykonywane z orbity przez wiele lat wskazują na migrację wydm średnio o 1 metr na rok.

Curiosity jak dotąd nie zaobserwował osuwania się piasku, jednak zdjęcia przez niego wykonane przedstawiają miejsca, w których do takich osuwisk doszło stosunkowo niedawno. Te właśnie wydmy najaktywniejsze są w trakcie lata na południowej półkuli Marsa (aktualnie trwa tam późna jesień).

Łazik Curiosity pracuje na Marsie od początku sierpnia 2012 roku. W 2014 roku łazik dotarł do podnóża Mt. Sharp po tym jak zakończył badanie wychodni znajdujących się bliżej miejsca, w którym wylądował. Aktualnie głównym celem misji jest badanie co raz to wyższych warstw Mt. Sharp.

Źródło: NASA

Reklama