Przejdź do treści

Czwartkowe starty rakiet Długi Marsz 3B i Electron

img

17 października przeprowadzono na świecie dwa udane starty rakiet orbitalnych. Z Chin poleciała rakieta Długi Marsz 3B z tajnym ładunkiem wojskowym, a amerykańska firma Rocket Lab wysłała z kosmodromu w Nowej Zelandii swoją rakietę Electron z komercyjnym ładunkiem testowym.

Z kosmodromu Xichang wystartowała rakieta Długi Marsz 3B z tajnym satelitą wojskowym TJSW-4. Satelity serii TJSW są wysyłane przez Chiny od 2015 roku. To już czwarty wysłany satelita o tym oznaczeniu. Nie wiadomo, jakie jest ich przeznaczenie. Niektóre źródła sugerują, że satelity te budują sieć wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi – system przypominający amerykańską sieć DSP czy nowsze satelity programu SBIRS.

Tego samego dnia z kosmodromu w Nowej Zelandii wystartowała rakieta Electron firmy Rocket Lab. W swojej misji wysłała na niską orbitę satelitę Palisade kalifornijskiej firmy Astro Digital. Palisade to nanosatelita standardu CubeSat 16U, który przetestuje w przestrzeni kosmicznej rozwijany przez firmę napęd, system komunikacyjny i oprogramowanie.


Relacja ze startu rakiety Electron z satelitą Palisade. Źródło: Rocket Lab.

Był to 69. i 70. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2019 roku.

Źródło: NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Rakieta Electron startująca z satelitą Palisade. Źródło: Rocket Lab/Sam Toms/Simon Moffatt.

Reklama