Przejdź do treści

Czy Polska zrezyguje ze zmiany czasu na letni i zimowy?

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła pomysł zniesienia zmiany czasu na zimowy i letni. Czy to oznacza, że przestaniemy w Polsce przestawiać zegarki dwa razy w roku?

Pomysłodawcami projektu jest grupa posłów Polskiego Stronnictw Ludowego (PSL). 11 października odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Sejmowa komisja poparła proponowane przez PSL pomysły. Zmiany miałyby - według projektu - wejść w życie od 1 października 2018 r. Wtedy na stałe jako czas urzędowy mielibyśmy w Polsce czas wschodnioeuropejski, czyli taki, jaki obecnie jest latem. Czy to oznacza koniec przestawiania zegarków? Na razie to tylko projekt, który będzie dalej procedowany w parlamencie.

Pomysłodawcy argumentują, że zmiana czasu powoduje u części osób kłopoty ze snem i koncentracją, problemy z rozkładami jazdy oraz że obecnie nie ma już przesłanek ekonomicznych (odnośnie zużycia energii), które kiedyś stały za wprowadzeniem zmian czasu.

Są jednak też przeciwne głosy, np. wskazujące, że taka decyzja bez synchronizacji z innymi krajami Unii Europejskiej, byłaby mocno kłopotliwa. Niektórzy wskazują z kolei, że zmiana czasu pozwala na efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego.

Sprawę wprowadzania czasu letniego regulują przepisy Unii Europejskiej, a dokładniej unijna dyrektywa z 19 stycznia 2001 roku, która szczegółowo określa, kiedy zaczyna się i kończy czas letni w całej Unii Europejskiej (ale nie zobowiązuje krajów do stosowania czasu letniego, tylko do synchronizacji okresów jego stosowania). Analizy Komisji Europejskiej wskazują, że gdyby któryś z krajów Unii Europejskiej samodzielnie określał terminy od zmian czasu na letni i zimowy, spowodowałoby to duże utrudnienia i niedogodności dla obywateli i firm.

Zmiana czasu jest stosowana w około 70 krajach świata. Pierwsze kraje wprowadziły takie rozwiązanie na początku XX wieku. W Polsce stosowano zmianę czasu w okresie międzywojennym i w niektórych latach po II wojnie światowej, a regularne zmiany w każdym roku następują od 1977 r.

Więcej informacji:

 

Na ilustracji:
Strefy czasowe w Europie. Źródło: Wikipedia.

 

 

Reklama