Przejdź do treści

Czy uzyskano zdjęcie planety pozasłonecznej?

Zdjęcie potencjalnej planety pozasłonecznej HD 95086 b
Naukowcy obserwujący za pomocą teleskopu VLT uzyskali zdjęcie obiektu, który najprawdopodobniej jest planetą pozasłoneczną o masie od 4 do 5 razy większej niż masa Jowisza. O obserwacjach poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), do którego należy teleskop.

Planet pozasłonecznych znanych jest już prawie tysiąc. Jednak o zdecydowanej większości z nich wiadomo na podstawie obserwacji pośrednich, analizy wpływu jaki wywierają na swoje otoczenie. Jedynie kilkanaście planet zostało sfotografowanych bezpośrednio, zatem każde kolejne zdjęcie ma spore znaczenie.

Bardzo Duży Teleskop (VLT) pracuje w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Ma na swoim koncie pierwsze bezpośrednie zdjęcie planety pozasłonecznej, wykonane dziewięć lat temu (planet obok brązowego karła 2M1207 - zobacz eso0428). Tym razem VLT sfotografował obiekt, który wydaje się być najmniej masywną planetą pozasłoneczną uchwyconą przez teleskop bezpośrednio.

Prawdopodobna planeta widoczna jest jako słaba kropka blisko gwiazdy HD 95086. Obserwacje międzynarodowego zespołu astronomów wskazują, że obiekt porusza się po niebie razem z gwiazdą, co sugeruje, że może być z nią związany. Jego jasność wskazuje także, że przewidywana masa jest tylko cztery do pięciu razy większa niż masa Jowisza. Potencjalna planeta krąży w odległości od swojej gwiazdy 56 razy większej niż dystans Ziemi od Słońca (lub dwukrotnie większej niż odległość Neptun-Słońce). Naukowcy szacują, że powinna mieć temperaturę powierzchniową około 700 stopni Celsjusza, co według nich umożliwia występowanie w atmosferze planety pary wodnej oraz metanu.

Sama gwiazda jest nieco masywniejsza od Słońca i otoczona przez dysk, a wiek gwiazdy szacowany jest na od 10 do 17milionów lat. Własności te pozwalają astronomom na identyfikowanie jej jako idealnej kandydatki do posiadania młodych, masywnych planet. Cały system znajduje się 300 lat świetlnych od nas.

Więcej informacji:


Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)




Reklama