Delta wygrała konkurs Popularyzator Nauki 2024
11 grudnia odbyła się finałowa gala konkursu Popularyzator Nauki 2024. Wśród nagrodzonych jest sporo osób i projektów związanych z astronomią. Główną nagrodę zdobyła redakcja miesięcznika „Delta”. Gratulujemy!
Tegoroczna edycja konkursu Popularyzator Nauki miała numer 20. Przez tyle lat konkurs wyrobił sobie renomę w środowisku popularyzacji nauki, a wyróżnienie w nim uznawane jest za bardzo prestiżowe.
Główna nagroda trafiła do redakcji miesięcznika „Delta” – czasopisma popularnonaukowego wydawanego przez Uniwersytet Warszawski, poświęconego matematyce, fizyce, astronomii i informatyce. Wspierają je cztery towarzystwa naukowe: Polskie Towarzystwo Astronomiczne (wydawca „Uranii”), Polskie Towarzystwo Matematyczne, Polskie Towarzystwo Fizyczne i Polskie Towarzystwo Informatyczne.
„Delta” ukazuje się od 1974 roku (numer próbny pojawił się już w grudniu 1973 roku). Miesięcznik wydawany jest w formie papierowej, ale materiały dostępne są także w wersji elektronicznej. Co więcej, niedawno redakcja zeskanowała 50-letnie archiwum miesięcznika i udostępniła je na stronie internetowej.
W kategorii „Naukowiec” również mamy związek z kosmosem. Laureatem został Tomasz Miller z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrodę otrzymał za ukazywanie piękna abstrakcyjnych struktur matematyki i fizyki oraz ich głębokiego związku z Wszechświatem.
Również w kategorii „Zespół” możemy dopatrzeć się kosmicznych wątków, bowiem nagrodzona ekipa zajmuje się fantastyką. Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon dostała nagrodę za stworzenie przy popularnym Festiwalu Fantastyki Pyrkon niszy służącej popularyzacji nauki.
Następna kategoria z kosmicznym odniesieniem to „Instytucja”, w której wyróżniono Europejską Fundację Kosmiczną, naszym Czytelnikom znaną przede wszystkim z organizacji od wielu lat zawodów łazików marsjańskich o nazwie European Rover Challenge. Zawodom towarzyszy zawsze duży piknik naukowy, na którym obecna jest m.in. „Urania”. Już teraz zachęcamy do udziału!
W kategorii „Media” wygrała redakcja portalu popularnonaukowego Pulsar należącego do „Polityki” i powiązanego z czasopismami „Wiedza i Życie” oraz „Świat Nauki”.
W kategorii „Animator” nagrodę otrzymała Dagmara Bożek z Instytutu Geofizyki PAN, która od ponad dekady zajmuje się popularyzacją wiedzy o rejonach polarnych, polskich stacjach badawczych i historii polskiej polarystyki.
Poza kategoriami przyznano też dwa wyróżnienia. Pierwsze otrzymał ekohydrolog – dr Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi. Doceniono popularyzację wiedzy dotyczącej gospodarki wodnej oraz problemów dotyczących ilości i jakości jej zasobów. Drugie wyróżnienie trafiło do zespołu badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego zwanego „W stronę dostępności”. Laureaci zajmują się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami w dostępie do sztuki i kultury, do regionalnego i europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Przyznano też nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Trafiła do Eweliny Zambrzyckiej-Kościelnickiej, rzeczniczki Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Łącznie w konkursie napłynęły 94 zgłoszenia, z których 23 zakwalifikowano do finału. Wśród finalistów, oprócz laureatów z branży astronomicznej, znaleźli się także Klub Astronomiczny Almukantarat oraz Mariusz Meus (Pan Południk, Honorowy Południk Krakowski).
Organizatorem konkursu jest serwis Nauka w Polsce wydawany przez Polską Agencję Prasową.
Przypomnijmy, iż redakcja czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” otrzymała wyróżnienie specjalne w konkursie Popularyzator Nauki 2014, natomiast Astronarium zostało nagrodzone w edycji z 2017 roku.
Więcej informacji:
- Redakcja miesięcznika "Delta" z Nagrodą Główną w konkursie "Popularyzator Nauki"
- Miesięcznik "Delta"
- Archiwum 50 lat Delty
- Portal popularnonaukowy Pulsar
Autor: Krzysztof Czart
Źródło: Nauka w Polsce PAP
Na zdjęciu: Laureaci i finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2024. Fot. Krzysztof Czart