Przejdź do treści

Do sieci Starlink dołącza kolejnych 60 satelitów. Udana misja Starlink L20

img

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z kolejną paczką satelitów telekomunikacyjnych Starlink. W ramach misji L20 na niską orbitę okołoziemską trafiło kolejne 60 satelitów sieci.

Rakieta wzniosła się w powietrze ze stanowiska SLC-40 11 marca o 9:13 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i po około godzinie od startu wszystkie satelity zostały wypuszczone przez drugi stopień rakiety na wstępnej orbicie.

Była to już 5. dedykowana misja z satelitami sieci Starlink w 2021 roku. Łącznie firma SpaceX wysłała już 22 paczki satelitów, w tym 19 na najpopularniejszą dla systemu orbitę o inklinacji 53 stopni i wysokości 550 km. Wraz z dzisiejszym startem SpaceX dysponuje 1211 działającymi satelitami.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1058 wykonujący tę misję wrócił na Ziemię i wylądował na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim. Było to już 6. ponowne wykorzystanie tego członu. Wcześniej wynosił on misje: pierwszy załogowy lot SpaceX Demo-2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ANASIS-II, Starlink L12, towarową misję CRS-21 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i Transporter-1. W misji wykorzystano też ponownie owiewkę na rakietę. Obie połówki brały udział w poprzednich lotach.


O satelitach Starlink

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemny dostęp do takich usług jest zawodny lub niedostępny.

W tej chwili sieć składa się z 1211 działających satelitów, z czego większość okupuje powłokę o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Docelowo ma się na niej znaleźć 1584 statków. Na orbicie polarnej, gdzie ma zostać umieszczonych ponad 300 satelitów, na razie wysłano 10 ładunków. Starlinki na orbicie polarnej mają zwiększyć dostępność usługi w wyższych szerokościach geograficznych. W tych satelitach zamontowano testowe lasery do komunikacji międzysatelitarnej.

 


Więcej o sieci Starlink
Każdy z wysłanych satelitów Starlink pierwszej generacji waży około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Każdy statek ma zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie satelity rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

W ramach testowej usługi beta z dostępu do Internetu przez satelity Starlink korzysta już ponad 10 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. SpaceX uruchomił w lutym przedsprzedaż. Firma spodziewa się, że w drugiej połowie 2021 roku pierwsi klienci zostaną obsłużeni w ramach już regularnie działającego systemu.

 

 

Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitami Starlink L20. Źródło: SpaceX.

 

 

Reklama