Przejdź do treści

Do Wrocławia zjechali „kosmici”

Stoiska World Space Week

W pierwszy październikowy weekend we Wrocławiu spotkali się pasjonaci kosmosu i astronomii. Podczas tegorocznej edycji World Space Week wiele atrakcji czekało zarówno na najmłodszych, jak i nieco starszych pasjonatów kosmicznych technologii.  

W dniach 5 i 6 października 2019 roku w stolicy Dolnego Śląska odbyła się trzecia edycja World Space Week Wrocław. To największa niekomercyjna impreza w Polsce dla entuzjastów technologii kosmicznych oraz astronomii, tworzona przez pasjonatów ze stowarzyszenia WroSpace. Wydarzenie przygotowane było kompleksowo – zarówno z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych, jak i profesjonalistach zajmujących się zawodowo zagadnieniami związanymi z kosmosem, astronomią i biznesem.

World Space Week Wrocław to ogólnopolskie przedsięwzięcie edukacyjne tworzone przez pasjonatów dla pasjonatów kosmosu i astronomii – mówi Anna Bukiewicz-Szul, Członkini Zarządu WroSpace, organizatora World Space Week Wrocław. Jak co roku udział w imprezie brały całe rodziny, młodzież, ale także przedsiębiorcy, naukowcy i pasjonaci technologii kosmicznych i obserwacji nocnego nieba. Co ciekawe, to jedyna w Polsce impreza o tak szerokim zasięgu, tworzona przez wolontariuszy pracujących bez wynagrodzenia, kierujących się swoją pasją do kosmosu, astronomii oraz działań społecznych.

Najważniejszym elementem World Space Week Wrocław była konferencja popularnonaukowa. W tym roku wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele NASA. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli m.in. Artur B. Chmielewski – inżynier, menadżer wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, dr Grzegorz Brona – były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Wiktor Niedzicki – twórca legendarnego programu „Laboratorium” oraz dr Andrzej Dragan – fizyk i doceniany na świecie fotograf.

Ogromną popularnością cieszył się również cykl 40-stu warsztatów kosmicznych dla najmłodszych i dorosłych, a także strefa wystaw astronomiczno-kosmicznych oraz misja balonu stratosferycznego z transmisją na żywo. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też targi firm oraz instytucji z sektora kosmicznego i astronomicznego. Jednym z wystawców była wrocławska firma Thorium Space, która jest projektantem i konstruktorem nowatorskiej płaskiej anteny przeznaczonej na unikalne pasma nadawczo-odbiorcze, umożliwiające elektroniczne sterowanie wiązką i szybszą transmisję danych od oferowanych aktualnie na rynku.

To wyjątkowe wydarzenie za każdym razem przyciąga wielu pasjonatów kosmosu – mówi Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space. Jest to również doskonałe miejsce na zaprezentowanie dokonań firm działających w branży space. Nie bez znaczenia jest też możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych, stąd też nasza obecność podczas na World Space Week Wrocław.

WSW

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Polska Agencja Kosmiczna, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Prezydent Miasta Wrocław oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Thorium Space

Na zdjęciu: Stoiska World Space Week.

Reklama