Przejdź do treści

DOCS+SCIENCE - filmy o nauce na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym

DOCS+SCIENCE na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędą się specjalne pokazy dziesięciu filmów o nauce, w tym o badaniach kosmosu. Zaplanowano je na 1-5 czerwca 2015 r. i nazwano DOCS+SCIENCE. Zachęcamy do obejrzenia - "Urania" jest patronem medialnym imprezy.

Jest to druga edycja DOCS+SCIENCE, w ramach której pokazywane są filmy dokumentalne poświęcone nauce, odkryciom, innowacjom, a także naukowcom, pasjonatom i odkrywcom. Przegląd filmów odbędzie się w Krakowie w salach Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, w budynku B8 w  salach 010 A i B. Pokazy w ramach sekcji DOCS+SCIENCE są bezpłatne.

Pokazom filmów będą towarzyszyć spotkania z twórcami i ekspertami. Jeden z filmów dotyczy badań kosmosu. Nosi tytuł "Skupieni na nieskończoności" ("Focus on Infinity") i spotykamy w nim ludzi, którzy na krańcach świata wytrwale spoglądają w nieskończoność, badając Wszechświat, a także towarzyszące im maszyny zaangażowane w badania kosmosu i naszej egzystencji. W temat wprowadzi ekspert - dr Waldemar Ogłoza z Obserwatorium Astronomicznego na Suhorze Uniwersytetu Pedagogicznego. Pokaz tego filmu odbędzie się 2 czerwca 2015 r. o godz. 17.30, film trwa 80 minut.
Przy okazji przypominamy, że trwa konkurs, w którym do wygrania jest 10 podwójnych wejściówek na pokazy konkursowe 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, które będą odbywać się w kinie Kijów.Pełen spis filmów pokazywanych w ramach DOCS+SCIENCE:


„Ścigając arktyczny lód”

Uczestnicy festiwalu wybiorą się w niezwykłą podróż przez Arktykę i wraz z autorami filmu „Ścigając arktyczny lód” będą podglądać z niezwykłej perspektywy topniejące lody północy. Ekspert Małgorzata Śmieszek (Arctic Centre University of Lapland)

„Skupieni na nieskończoności”

Spotkają ludzi, którzy na krańcach świata wytrwale spoglądają w nieskończoność, badając wszechświat, a także towarzyszące im maszyny zaangażowane w badania kosmosu i naszej egzystencji w filmie „Skupieni na nieskończoności”. Ekspert : dr  Waldemar Ogłoza  (Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze Uniwersytetu Pedagogicznego)

„Genetyka i ja”

Zadamy sobie także pytania o nasze geny i to jak bardzo nas determinują w filmie „Genetyka i ja”. Ekspert: Marcin Szafrański (Krakowskie Centrum Psychologiczne SALVATE)

„Sekretne drogi wędrownych ptaków”

W pokazie znajdzie się także coś dla pasjonatów przyrody. „Sekretne drogi wędrownych ptaków” zabierze wszystkich w niesamowitą podróż w towarzystwie dzikich gęsi, odwiecznie przemierzających swe podniebne szlaki. Christian Moullec - bohater filmu - obserwował ptaki z bardzo bliska, lecąc wraz z nimi motolotnią, po długim procesie asymilacji, stając się pełnoprawnym członkiem stada. Gościem festiwalu będzie reżyser filmu Franck Cuvelier, który podzieli się z publicznością doświadczeniami z czasu tej produkcji. Ekspert: Franck Cuvelier (reżyser filmu SEKRETNE DROGI WĘDROWNYCH PTAKÓW)

„Miłość i inżynieria”

W filmie „Miłość i inżynieria” bułgarski matematyk i programista Atanas twierdzi, że znalazł odpowiedni algorytm, który pomoże samotnym i nieszczęśliwym odnaleźć szczęście w miłości. Efekty eksperymentu, który przeprowadzi wraz z swoimi nieśmiałymi kolegami na uniwersytecie w Helsinkach, zobaczymy na ekranie. Ekspert: prof. dr hab. inż Ryszard Tadeusiewicz (Katedra Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH_

„Vermeer według Tima”

„Vermeer według Tima” opowiada historię niestrudzonego wynalazcy z Teksasu, który próbuje rozwiązać zagadkę wielkiego holenderskiego mistrza pędzla, Johannesa Vermeera, i jego niezwykle realistycznych obrazów tworzonych na 150 lat przed wynalezieniem fotografii. Ekspert: Łukasz Gazur (Kierownik dzialu kultury Dziennika Polskiego)

„Uwaga! Drony”

Film „Uwaga! Drony” zbada konsekwencje działań wojennych dronów i ich przyszłego wpływu na nasze życie. Poprzez wgląd w niedostępne laikowi miejsca, widzowie będą mogli podejrzeć dokąd zmierza nowa technologia, która rewolucjonizuje współczesną wojnę.  Ekspert: dr inż. Sławomir Mikrut, (Katedra Geoinformacji, Fotogrametrii i Teledetekcji Środowiska AGH)

„Łańcuchy pokarmowe”

„Łańcuchy pokarmowe” ujawnią procesy ekonomiczne, które poprzez wyzysk i zniewolenie cofają nas do XIX w. Ekspert: Łukasz Wajda, Karolina Ruszel, Ewelina Kukiełka (Uniwersytet Rolniczy)

„Zachwyt nad logiką”

W świetną podróż z doświadczonym w świecie finansów programistą  Davem Cliffem zabierze widzów nagrodzony głównym laurem na festiwalu filmów naukowych w Ołomuńcu, „Zachwyt nad logiką”, rozświetlając mroki tej niezwykle trudnej nauki, która niejednego ze swych luminarzy przyprawiła o chorobę psychiczną. Od Arystotelesa do Alicji w Krainie Czarów, od science fiction, aż po super komputery, a wszystko po to, by odnaleźć podstawy logicznego rozumowania. Ekspert: Juliusz Doboszewski (Instytut Filozofii Uniwersytetu Jagielońskiego)

„Rzeczywistość utracona”

Ostatnim filmem, który będziemy prezentować jest „Rzeczywistość utracona” polskiego reżysera Karola Jałochowskiego, który w niezwykle pięknej formie opowie o fizyce kwantowej, trudnej dziedzinie nauki, której zawiłości zrozumieć pomogą wspaniałe choreografie baletowe. Pokaz filmu będzie jego światową premierą, którą uświetni reżyser, prowadząc po seansie dyskusję z widzami.
ekspert: Karol Jałochowski (reżyser filmu RZECZYWISTOŚĆUTRACONA).


Więcej informacji:

Reklama