Przejdź do treści

Dostrzeganie odległej poświaty rozbłysku gamma

Optyczna poświata rozbłysku gamma GRB 181123B.

Jak sugeruje ich nazwa, krótkie rozbłyski gamma to bardzo krótkie błyski wysokoenergetycznego promieniowania, które trwają krócej niż kilka sekund – co sprawia, że trudno jest je zlokalizować w ich macierzystych galaktykach. Gdy jest się jednak wystarczająco szybkim, jest się w stanie dostrzec słabą, ale trwającą dłużej poświatę na falach o niższej energii, która podąża za błyskiem promieniowania gamma. A gdy ma się wystarczająco potężny teleskop, można dostrzec tę poświatę nawet wtedy, gdy eksplozja miała miejsce 10 mld lat świetlnych stąd.

Tak było w przypadku niedawnych badań przeprowadzonych przez Kerry Paterson (CIERA, Northwestern University), które zapowiadają wykrycie poświaty i lokalizację GRB 181123B przy użyciu teleskopów Gemini North i Keck. Galaktyka macierzysta GRB 181123B wykazuje przesunięcie ku czerwieni z = 1,76, co odpowiada czasowi, w którym Wszechświat miał zaledwie 3,8 mld lat! Jest to drugi co do odległości krótki rozbłysk gamma, który sprecyzowaliśmy, i najbardziej odległy, w którym wykryto również poświatę optyczną. Otrzymaliśmy rzadką okazję do zbadania procesu łączenia się gwiazd neutronowych w „kosmiczne południe”, a nasz młody Wszechświat osiągnął szczytowy okres formowania gwiazd.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej informacji:
Spotting a Distant Afterglow

Discovery of the Optical Afterglow and Host Galaxy of Short GRB 181123B at z = 1.754: Implications for Delay Time Distributions

Źródło: AAS

Na ilustracji: Optyczna poświata rozbłysku gamma GRB 181123B, uchwycona przez teleskop Gemini North. Pozycja poświaty zaznaczona jest kółkiem. Źródło: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/K. Paterson & W. Fong (Northwestern University) Przetwarzanie obrazu: Travis Rector (University of Alaska Anchorage), Mahdi Zamani & Davide de Martin.

Reklama