Przejdź do treści

Dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska: Studiując astronomię w Toruniu 75 lat temu

Dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska

W czwartek 19 listopada 2020 r. o godz. 18.00 na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbędzie się spotkanie z dr Cecylią Łubieńską-Iwaniszewską, która jest pierwszym absolwentem astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie z dr Cecylią Łubieńską-Iwaniszewską to jak zetknięcie z żywą historią toruńskiej astronomii. Jest ona nie tylko pierwszą absolwentką astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (co sugerowałoby, że pierwszą kobietą), ale w ogóle pierwszą osobą (absolwentem toruńskiej uczelni), która skończyła studia z astronomii. Początkowo studiowała matematykę. Do Torunia przybyła z rodziną zaraz po wojnie – w 1945 r. Z toruńską uczelnią była związana zawodowo przez kilkadziesiąt lat – do roku 2007.

Na czwartkowym spotkaniu w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu pani dr Cecylia Łubieńska-Iwaniszewska opowie o studiach na UMK, wówczas jednej z najmłodszych uczelni wyższych w kraju, o fascynacji astronomią i o pracy nauczyciela akademickiego. Jej osobista historia jest zarazem historią toruńskiej astronomii.

Początki astronomii na UMK to czasy profesorów Władysława Dziewulskiego i Wilhelminy Iwanowskiej. Dr Łubieńska-Iwaniszewska przypomni, jak wyglądały ich wykłady, jaki był wtedy program studiów astronomicznych. Zdradzi, dlaczego porzuciła matematykę na rzecz astronomii i astrofizyki. Opowie m.in. o budowie obserwatorium astronomicznego w podtoruńskich Piwnicach (dowiemy się, kto je tworzył).

Prelekcja rozpocznie się o godz. 18.00. na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej.

Książnica Kopernikańska w Toruniu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Źródło: Marek Ospalski/Książnica Toruńska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski