Firma SpaceX zapisała się już w historii podboju kosmosu złotymi zgłoskami. Prywatne przedsiębiorstwo Elona Muska realizuje regularne misje zaopatrzeniowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wkrótce zacznie przeprowadzać loty z załogą, a w planach ma podbój Marsa. Ostatnio słychać też o niej z powodu budowanej przez nią sieci satelitów Starlink. O wszystkim, co robi SpaceX, rozmawiamy w trzecim odcinku „Kosmicznych Rozmów”.
W trzecim odcinku naszego cyklu rozmawiamy z Piotrem Szmigielskim, redaktorem portalu SpaceX.com.pl, opisującego w języku polskim działania amerykańskiej firmy SpaceX.
SpaceX to gorący temat dla pasjonatów lotów kosmicznych. Firma zrewolucjonizowała rynek rakietowy i przez ostatnie 10 lat jest symbolem postępującej komercjalizacji przemysłu kosmicznego.
Do największych osiągnięć firmy możemy zaliczyć stworzenie rakiety Falcon 9, która zmieniła rynek usług wynoszenia satelitów. Falcon 9 to dwuczłonowa konstrukcja, której dolny stopień wraca na Ziemię i ląduje. Dzięki temu firma może, po odpowiednich pracach remontowych, ponownie wykorzystać stopień do kolejnych lotów. Te i inne innowacje powodują, że koszty wynoszenia satelitów za pomocą systemu Falcon 9 są niższe od konkurencji i już teraz rakieta ta jest najpopularniejsza na rynku amerykańskim.
Już w maju SpaceX, jako pierwsze prywatne przedsiębiorstwo w historii, wyniesie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronautów. Majowy lot będzie pierwszą amerykańską kosmiczną misją załogową od czasu zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku.
Od 2012 roku firma realizuje regularne dostawy towaru do stacji przy użyciu swojego statku Dragon, którego w kierunku ISS wynosi rakieta Falcon 9.
Ostatnio SpaceX jest coraz bardziej znane z powodu budowanej sieci satelitów telekomunikacyjnych Starlink. Starlink to sieć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, które mają świadczyć usługi dostępu niskich opóźnień do sieci Internet. Popyt na takie usługi ma pochodzić w szczególności z tych obszarów naszej planety, gdzie obecnie dostęp do połączeń naziemnych jest niemożliwy lub znacznie utrudniony. Firma chce z tego rodzaju usług uczynić jedno ze swoich źródeł dochodu.
Satelity Starlink wysyłane są od 2019 roku w dużej ilości na niskie orbity okołoziemskie i przed zajęciem docelowych pozycji tworzą jasne pociągi punktów, często widoczne z Polski.
Długofalowym celem firmy SpaceX jest kolonizacja Marsa i uczynienie człowieka gatunkiem międzyplanetarnym. W osiągnięciu tego ma pomóc superciężka rakieta Super Heavy - Starship. Firma rozwija ten system od kilku lat. A my możemy śledzić postępy w budowie kolejnych prototypów statku Starship.
O wszystkich tych działaniach firmy SpaceX usłyszycie w rozmowie z Piotrem.
Dragony, Starlinki, Starshipy. Rozmowa o działaniach firmy SpaceX z Piotrem Szmigielskim, redaktorem SpaceX.com.pl
Posłuchaj w serwisie YouTube
Posłuchaj na odtwarzaczu
O czym posłuchasz w tym odcinku?
- początki strony SpaceX.com.pl
- o czym przeczytasz na stronie SpaceX.com.pl
- satelity Starlink i ich obserwacja
- problemy z jasnością satelitów Starlink
- konkurencja dla Starlinków
- bankructwo OneWeb i jego konsekwencje dla przemysłu kosmicznego
- odzyskiwalność dolnych stopni rakiet
- rynek małych rakiet nośnych
- pierwsza misja załogowa statku Crew Dragon
- problemy z programem załogowych lotów Boeinga
- co astronauci z lotu Crew Dragona będą robić na stacji
- droga SpaceX do pierwszego lotu załogowego
- start nowego kontraktu na loty towarowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
- SpaceX wygrywa kontrakt na dostawy towarowe do przyszłej stacji wokółksiężycowej Gateway
- system Super Heavy - Starship
- postępy w budowie prototypów statków Starship
- podejście SpaceX do rozwoju i testów rakiety Starship
Przydatne linki i dodatkowe informacje
- portal spacex.com.pl
- oficjalna strona firmy SpaceX
- specjalna strona Uranii poświęcona satelitom Starlink
- artykuły o SpaceX na portalu Urania
- oficjalna strona sieci Starlink
Transkrypt rozmowy z Piotrem Szmigielskim
Pojawi się wkrótce.
Opracował: Rafał Grabiański