Przejdź do treści

Halo Drogi Mlecznej jest gorętsze niż sądzono

Droga Mleczna

Halo otaczające naszą Drogę Mleczną jest znacznie gorętsze niż kiedyś sądzili naukowcy – i może nie być wyjątkowe wśród galaktyk.

W najnowszej pracy naukowcy z Ohio State University wykazali, że elementy halo Drogi Mlecznej – mglista mgła gazu, pyłu i ciemnej materii, otaczająca niektóre galaktyki – były co najmniej 10 razy gorętsze niż wcześniej sądzono.

Nowe badania wykazały, że ekstremalne temperatury, które naukowcy odkryli w pierwotnej analizie – ponad 10 mln Kelwinów – można prawdopodobnie znaleźć w całym halo.

„Nie możemy stwierdzić z całą pewnością, że występuje wszędzie, ponieważ nie przeanalizowaliśmy całego halo. Ale wiemy już, że temperatury, które zaobserwowaliśmy w pierwszym badaniu, zdecydowanie nie są wyjątkowe i jest to bardzo ekscytujące” – powiedziała Smita Mathur, profesor astronomii na Ohio State.

Profesor Mathur uważa, że badania halo Drogi Mlecznej i ostatnie, dotyczące jego odkrycia, mogą pomóc astronomom lepiej zrozumieć sposób, w jaki Droga Mleczna i podobne galaktyki tworzą się i ewoluują. Dane zostały zebrane przez teleskop XMM-Newton.

Badanie pokazało, że halo było znacznie cieplejsze niż naukowcy sądzili, ale nie ujawniło, czy tak było w całej galaktyce, czy też teleskop wykrył aberrację wywołaną przez nieznaną siłę, pochodzącą z badanego kierunku.

Anjali Gupta przeanalizowała dane z japońskiego satelity rentgenowskiego Suzaku, który zebrał widmo z halo Drogi Mlecznej w czterech różnych kierunkach. Analiza ta potwierdziła wcześniejsze odkrycie, że halo jest znacznie gorętsze niż sądzono, a także wykazała, że pozostałe części halo są prawdopodobnie tak samo gorące jak te, których dotyczyły badania.

Naukowcy zastanawiali się również, czy temperatury, które znaleźli w halo Drogi Mlecznej, można znaleźć także w innych galaktykach.

Mathur i Sanskriti Das, jej doktorantka, która jest współautorką poprzedniego badania na temat halo Drogi Mlecznej, przeanalizowały dane z galaktyki odległej od nas o 200 mln lat świetlnych. Galaktyka NGC 3221 ma kształt i rozmiar podobny do Drogi Mlecznej. Analiza wykazała, że halo otaczające tę galaktykę jest tak samo gorące, jak halo otaczające Drogę Mleczną.

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej:
The Milky Way has one very hot halo, astronomers find

Źródło: OSU

Na ilustracji: Droga Mleczna. Źródło: Denis Degioanni z Unsplash

Reklama