Przejdź do treści

Dron Ingenuity posadzony na powierzchni Marsa. Tydzień do lotu

img

Autonomiczny dron Ingenuity został wypuszczony przez łazik Perseverance na powierzchnię Marsa. Teraz zostaną przeprowadzone testy i weryfikacje przed pierwszym próbnym lotem, który obecnie planowany jest na 11 kwietnia.

3 kwietnia spod korpusu łazika Perseverance został odczepiony helikopter Ingenuity - pierwszy międzyplanetarny pojazd latający. Podczas zrzutu spadł on o około 10 cm na powierzchnię - tyle dzieliło go od powierzchni po pierwszej fazie rozłożenia pod łazikiem. Od razu po wypuszczeniu łazik odjechał od drona, by dać jego panelom słonecznym dostęp do energii słonecznej, w celu naładowania baterii. Teraz jego pierwszym zadaniem będzie przetrwanie marsjańskiej nocy.


Przygotowania do lotu

Ostatnie przygotowania do wypuszczenia drona rozpoczęły się w marcu 2021 r. Podczas 30. dnia marsjańskiego (Sol 30) misji odrzucono od łazika osłonę, która chroniła dron od odłamków skalnych podczas lądowania. Agencja wyznaczyła też w marcu strefę, w obrębie której mają być przeprowadzane eksperymenty lotne.

Przez ostatnie dni przeprowadzana była ścisła sekwencja działań mających na celu wypuszczenie drona. Najpierw odblokowano uchwyty, które trzymały urządzenie nieruchomo pod łazikiem. W następnym kroku dron został obrócony o 45 stopni i pierwsze dwie z czterech nóg zostały rozłożone.

W ubiegłym tygodniu łazik został obrócony do pionowej pozycji, by na końcu rozłożyć dwie pozostałe nogi. W tym momencie dron z łazikiem utrzymywało już tylko niewielkie połączenie mechaniczne i kilka przewodów. Te połączenia dostarczały helikopterowi m.in. energii elektrycznej, ładującej jego baterię z generatora nuklearnego RTG na pokładzie łazika. Teraz dron będzie polegał na własnej baterii i ładujących ją panelach fotowoltaicznych.


Kiedy pierwszy lot?

NASA planuje pierwszy próbny lot drona na Marsie na 11 kwietnia. Teraz łazik odjedzie od drona na bezpieczną odległość, zajmując punkt obserwacyjny położony około 60 m od niego. Początkowo dron przejdzie weryfikacje działania systemów, próbne poruszenie wirników, komunikację między dronem i łazikiem, a inżynierowie będą chcieli sprawdzić, czy wytrzyma on noc marsjańską na własnym zasilaniu. Dopiero, gdy zespół potwierdzi gotowość, rozpoczną się przygotowania do pierwszego lotu.

W pierwszym locie Ingenuity wzniesie się w kilka sekund na wysokość około 3 metrów. Zawiśnie przez 30 sekund i następnie obniży się i wyląduje. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już kilka godzin później inżynierowie dostaną telemetrię z próby i być może zdjęcia i filmy z kamer na łaziku.

Dzień po teście na Ziemię spłynie więcej danych i zdjęcia z kamery nawigacyjnej na dronie (najpierw obrazki czarno-białe małej rozdzielczości). Dwa dni po teście powinniśmy otrzymać kolorowe fotografie z drona. Zespół misji po analizie danych podejmie decyzję jak będą przebiegać kolejne testy.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dron może wykonać nawet 5 lotów, każdy o coraz większym stopniu skomplikowania. Kampania może potrwać nawet miesiąc.

 

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: NASA

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu tytułowym: Dron Ingenuity wypuszczony na powierzchni Marsa. Zdjęcie wykonała jedna z kamer omijania przeszkód HazCam. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

 

 

Reklama