9 i 10 lipca przeprowadzono w Chinach dwa starty rakiet orbitalnych. Rakieta Długi Marsz 3B umieściła na orbicie satelitę telekomunikacyjnego APStar 6D. Nie udał się jednak debiut rakiety Kuaizhou 11 z parą niewielkich satelitów.
APStar 6D
9 lipca, z kosmodromu Xichang, miał miejsce start rakiety Długi Marsz 3B z satelitą telekomunikacyjnym APStar 6D. APStar 6D będzie działał dla firmy APT Satellite Company i dostarczał szerokopasmowego dostępu do sieci Internet użytkownikom regionu Azji Pacyficznej.
Satelita ma masę 5,5 t i bazuje na nowoczesnej platformie satelitarnej DFH-4E, wyposażonej w napęd elektryczny. Panele słoneczne satelity są w stanie dostarczyć 10,5 kW mocy.
Na satelicie umieszczono ładunki do komunikacji w pasmach Ku i Ka. Satelita ma osiągać powyżej 50 Gb/s przepustowości, z przepustowością pojedynczej wiązki dochodzącą do 1 Gb/s.
Pierwszy start rakiety Kuaizhou 11
Dzień później z Jiuquan przeprowadzono pierwszy start rakiety Kuaizhou 11. Na jej szczycie umieszczono parę satelitów: teledetekcyjnego Jilin-1 Gaofen 02E oraz satelitę poprawy sygnału nawigacyjnego CentiSpace 1 S2.
Niestety debiut rakiety nie powiódł się. Z nieznanych jeszcze przyczyn system zawiódł i satelity nie zostały umieszczone na orbicie.
Kuaizhou 11 to rozwijana od 2015 roku lekka trzystopniowa konstrukcja na paliwo stałe, zdolna umieścić na niskiej orbicie okołoziemskiej do 1,5 t ładunku. Rakieta była rozwijana przez państwowe zakłady CASIC, a jej komercjalizację zapewnia firma Expace, która prowadzi też kampanie startowe rakiety Kuaizhou 1A. Oba systemy startują z mobilnej platformy. Rakieta Kuaizhou 1A, która ma udźwig 400 kg, może pochwalić się już 9 udanymi startami od pierwszego lotu w 2017 roku.
Na podstawie: NSF/SpaceNews/Xinhua
Opracował: Rafał Grabiański
Więcej informacji:
- informacja prasowa o misji APStar 6D
- relacja z nieudanego lotu rakiety Kuaizhou 11 z portalu NASASpaceflight
Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 3B wynosząca satelitę APStar 6D. Źródło: Guo Wenbin/Xinhua.