Przejdź do treści

Dwa Kongresy Kopernikańskie w Toruniu

Światowy Kongres Kopernikański

19 lutego 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji zorganizowano dwie konferencje, obie o takiej samej nazwie (Światowy Kongres Kopernikański) oraz w tym samym mieście (Toruń). Przedstawiamy jedną i drugą.

 

Światowy Kongres Kopernikański

Kongres uniwersytecki

Zacznijmy od kongresu organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK). 19 lutego jest na UMK tzw. Świętem Uczelni – co roku w dniu urodzin swojego patrona uniwersytet obchodzi uroczystości. W tym roku, z uwagi na 550. rocznicę urodzin słynnego polskiego astronoma, dochodzi dodatkowy element – 19 lutego nastąpi otwarcie Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

To impreza rozłożona będzie na kilka miesięcy i organizowana wspólnymi siłami przez kilka uczelni: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Inauguracja odbędzie się 19 lutego 2023 roku w Toruniu. Następnie od 24 do 26 maja w Krakowie zaplanowano część kongresu z udziałem ekonomistów, filozofów oraz badaczy historii tych dyscyplin. Spotkanie 21–24 czerwca w Olsztynie będzie dotyczyć biografii wielkiego astronoma, a także muzeów mu poświęconych. Na zakończenie od 12 do 15 września w Toruniu zgromadzą się historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy i historycy sztuki zainteresowani miejscem Mikołaja Kopernika w szeroko rozumianej kulturze, a także astronomowie i historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych.

Wydarzeniem stowarzyszonym z kongresem będzie także zaplanowany na 11–15 września Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA). Wydarzenie stowarzyszone oznacza, że jest to samodzielna impreza, ale dodatkowo uwzględniona także w programie Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Polskie Towarzystwo Astronomiczne powstało sto lat temu w Toruniu, na pierwszym Zjeździe Astronomów Polskich. Obecnie Zjazdy PTA organizowane są co dwa lata i są największymi polskimi konferencjami naukowymi dotyczącymi astronomii i badań kosmosu. Dodajmy, że PTA jest wydawcą „Uranii” (wspólnie z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii – PTMA).

Strona internetowa tego kongresu ma adres https://www.copernicus2023.com.

Dokładny plan inauguracji znajdziemy tutaj: https://www.copernicus2023.com/inauguracja/.

W szczególności warto zwrócić uwagę na wykład inauguracyjny Phillipa Jamesa Edwina Peeblesa – laureata Nagrody Nobla. Wykład odbędzie się w Auli UMK, a także będzie transmitowany online na YouTube.

 

Światowy Kongres Kopernikański

Kongres Akademii Kopernikańskiej

Przejdźmy do drugiej konferencji. Tutaj organizatorem jest Akademia Kopernikańska, nowa instytucja powołana niedawno ustawą. Na stronie tej instytucji zadeklarowane są następujące cele działania: 1) przyznawanie Nagród Kopernikańskich, 2) nadzorowanie i wspieranie działalności Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, 3) koordynacja programu Ambasadorów Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, oraz 4) realizacja Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Kongres w tej wersji rozpoczyna się Galą Nauki Polskiej. Jest to uroczystość z okazji Dnia Nauki Polskiej – święta państwowego przypadającego 19 lutego, a ustanowionego w 2020 roku.

Dalsza część programu obejmuje różnorodne wykłady i debaty, w tym wiele dotyczących astronomii. Konferencja potrwa od 19 do 21 lutego 2023 roku. Uwagę przykuwają m.in. wykłady noblistów oraz panel dyskusyjny noblistów (prof. Barry C. Barish, prof. Michel Mayor, prof. Arthur B. McDonald, prof. P. James E. Peebles i prof. Didier P. Queloz).

Strona internetowa tego kongresu ma adres https://akademiakopernikanska.gov.pl/swiatowy-kongres-kopernikanski/.

Jego dokładny program znajdziemy pod linkiem https://akademiakopernikanska.gov.pl/wp-content/uploads/2023/02/kongres173pl.pdf.

 

Więcej informacji

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: UMK, Akademia Kopernikańska

Reklama