Przejdź do treści

Dwa lata satelity PW-Sat2 na orbicie

PW-Sat2 w laboratorium

3 grudnia 2020 r. minęły dwa lata od umieszczenia na orbicie polskiego satelity studenckiego PW-Sat2. Głównym celem jego misji był test systemu deorbitacji. Obecnie satelita jest o krok od zakończenia misji i spłonięcia w atmosferze ziemskiej, co powinno nastąpić za około dwa miesiące. PW-Sat2 wciąż realizuje dodatkowe eksperymenty, a zespół operatorów codziennie utrzymuje łączność z satelitą.

Start rakiety SpaceX Falcon 9 z polskim satelitą na pokładzie odbył się 3 grudnia 2018 roku z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. Podczas startu na pokładzie znajdowało się również ponad 60 innych satelitów. Pierwszy sygnał z PW-Sat2 został odebrany zaledwie kilka godzin po starcie przez radioamatora ze Stanów Zjednoczonych. Zespół operatorów nawiązał łączność z satelitą rankiem następnego dnia, już podczas pierwszego przelotu nad stacjami naziemnymi w Warszawie (EiTi PW) oraz Gliwicach (Future Processing).

Podczas głównej fazy misji przeprowadzone zostały testy wszystkich komponentów satelity: układów zasilania i komunikacji, komputera pokładowego, kamer, a także czujników Słońca i promieniowania kosmicznego.

Realizacja głównego celu misji rozpoczęła się 29 grudnia 2018 roku, kiedy wysłane zostały komendy otwarcia żagla. Sukces operacji został potwierdzony zdjęciami, ukazującymi w pełni rozłożony żagiel. Niestety po ok. 3 dniach na żaglu pojawiły się rozerwania, które szybko objęły około 30-35% jego powierzchni, co zmniejszyło skuteczność deorbitacji. Szczęśliwie erozja żagla zatrzymała się i pozostaje on od tamtego czasu w praktycznie niezmienionej kondycji.

Pomimo początkowych problemów z odpornością żagla na środowisko kosmiczne, od momentu jego otwarcia satelita obniżył swoją orbitę o około 100 km i obecnie znajduje się na wysokości 490 km. W ciągu ostatnich kilku miesięcy szybkość deorbitacji zaczęła gwałtownie rosnąć – ze względu na coraz większy opór aerodynamiczny na niższych wysokościach, co można zaobserwować na wykresie. Zgodnie z aktualnymi symulacjami spalenie satelity w atmosferze nastąpi w lutym 2021 roku.

Zespół operatorów wykorzystuje czas przebywania satelity na orbicie do przeprowadzenia dodatkowych aktywności. W ciągu dwóch lat satelita przelatywał nad naszymi stacjami naziemnymi prawie 5000 razy, przesyłając dane telemetryczne, wyniki eksperymentów oraz odbierając telekomendy. PW-Sat2 wykonał prawie 1500 zdjęć, które pozwalają na ocenę stanu żagla wraz z postępami deorbitacji. Okresowo zbierane są dane z eksperymentu czujnika promieniowania kosmicznego RadFET oraz czujnika słonecznego.

Ważnym wydarzeniem dla misji była aktualizacja oprogramowania komputera pokładowego, przeprowadzona w marcu 2019 roku. Celem aktualizacji było dodanie trybu rygorystycznego oszczędzania energii, po tym jak otwarcie żagla deorbitacyjnego przysłoniło część paneli słonecznych. Kolejna aktualizacja oprogramowania została przeprowadzona zaledwie miesiąc temu – jej celem był test komponentów nowego oprogramowania, które prawdopodobnie zostanie wykorzystane przez kolejnego satelitę Studenckiego Koła Astronautycznego PW – PW-Sat3.

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa pracowali nad satelitą w cleanroomie w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT. Wcześniej przez wiele miesięcy projektowali i rozwijali swoje rozwiązania w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

Partnerem strategicznym budowy PW-Sat2 są gliwickie firmy Future Processing oraz FP Instruments. Obydwie firmy udzielają studentom wsparcia merytorycznego, a wiosną 2016 roku ufundowały oraz stworzyły oprogramowanie dla komputera pokładowego, czyli „mózgu” PW-Sat2. Oprogramowanie to jest dostępne jako open-source na GitHubie PW-Sat2.

Natomiast we współpracy z firmą SoftwareMill zostało stworzone narzędzie do analizy i prezentacji danych odebranych z satelity, które jest dostępne dla internautów i radioamatorów.

Na horyzoncie PW-Sat3

Od ponad 2 lat nowy zespół Studenckiego Koła Astronautycznego pracuje nad kolejnym satelitą – PW-Sat3. Opracowywany jest do niego napęd odrzutowy, który pozwoli na szereg manewrów orbitalnych.

Kończymy wstępny projekt naszego satelity – wyjaśnia Marcin Pulik, koordynator projektu PW-Sat3. W najbliższych miesiącach będziemy pracować m.in. nad złożeniem i przetestowaniem pierwszej funkcjonalnej wersji silnika. Równolegle będą przebiegały prace nad modelem, który ma na celu sprawdzenie, czy satelita wytrzyma warunki kosmiczne. Start PW-Sata3 planowany jest na 2023 rok – dodaje.

Materiały dodatkowe:


Źródło: PW-Sat.pl

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Reklama