Przejdź do treści

Dwa loty zaopatrzeniowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

W ostatnich dniach odbyły się dwa loty zaopatrzeniowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W piątek w stronę ISS poleciała rakieta Sojuz FG ze statkiem Progress MS-10, a w sobotę wystartowała rakieta Antares ze statkiem Cygnus.

Start misji Progress MS-10


Piątkowy start, był pierwszym startem rosyjskiej rakiety Sojuz FG po nieudanym locie załogowym w październiku. Rakieta wystartowała 16 listopada o 19:14 polskiego czasu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Do kapsuły Progress MS-10 zapakowano 1300 kg zaopatrzenia w części hermetyzowanej: jedzenia, ubrań i akcesoriów dla załogi, eksperymentów naukowych oraz części zapasowych dla stacji. Poza zamkniętą kapsułą do Progresa spakowano 750 kg paliwa dla modułu napędowego w Zwiezda, 440 kg wody, 50 kg tlenu oraz 24 kg powietrza.

Progress MS-10 przycumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej o 20:29 czasu polskiego w niedzielę.

Lot Antaresa z kapsułą Cygnus


Z portu kosmicznego Mid-Atlantic Regional Spaceport w Wirginii wystartowała rakieta Antares firmy NGIS. Lot rozpoczął się w sobotę, 17 listopada o 10:01 czasu polskiego.

Rakieta wyniosła w drogę do stacji kapsułę zaopatrzeniową Cygnus NG-10. Na jej pokładzie znalazło się ponad 3300 kg zaopatrzenia: 1140 kg towaru dla załogi, 1040 kg sprzętu naukowego, prawie 1 tonę sprzętu dla konserwacji stacji oraz 115 kg sprzętu komputerowego.

Łącznie na pokładzie Cygnusa znalazł się sprzęt dla około 250 prowadzonych już i nowych badań na pokładzie ISS. Urządzenie Refabricator zademonstruje możliwości drukowania 3D na pokładzie stacji oraz odzyskiwania zużytego plastiku do procesu drukowania kolejnych elementów. Na pokład stacji trafi też instrument EXCISS, który ma za zadanie symulować wczesne warunki w naszym Układzie Słonecznym. Urządzenie wytworzy specjalnie uformowaną chmurę pyłu, na którą będzie oddziaływał prądem elektrycznym.

Na orbitę trafi również eksperyment PCG-16. To kolejna seria badań nad budowaniem kryształów białkowych na pokładzie stacji. Tym razem w warunkach mikrograwitacyjnych zostanie utworzony kryształ białka LRRK2. To białko jest powiązane z rozwojem choroby Parkinsona.

Kapsuła zostanie przyłączona do stacji w poniedziałek za pomocą ramienia robotycznego Canadarm2. Pozostanie podłączona do ISS do lutego 2019 roku.

Źródło: NASA/SN/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Start rakiety Antares 230 ze statkiem Cygnus NG-10. Źródło: NASA/Joel Kowsky.
 

Reklama