Przejdź do treści

Dziś wieczorem najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku

Już dziś wieczorem, po godzinie 21, zacznie się całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko będzie dobrze widoczne w Polsce. Będzie mu dodatkowo towarzyszył Mars w opozycji!

104 minut - to czas trwania najdłuższego całkowitego zaćmienia Księżyca, jakie mamy okazję zobaczyć w XXI wieku. To już dziś, 27 lipca 2018 r., Ziemia znajdzie się dokładnie pomiędzy Słońcem i Księżycem w pełni. W Polsce zjawisko zacznie się - zależnie od lokalizacji miejsca obserwacji - około godziny 21:30. W Europie zachodniej z kolei Księżyc wzejdzie już w fazie całkowitej zaćmienia, o zachodzie Słońca, i może być początkowo trudny do dojrzenia ma niebie. Z czasem, gdy zapadną ciemności, będzie jednak coraz lepiej widoczny. Im bardziej na wschód, tym więcej z zaćmienia faktycznie zobaczymy, wraz z jego początkową fazą półcieniową. Całe zjawisko zaćmienia - od pierwszego pociemnienia tarczy Księżyca aż do jej ostatniego kontaktu z cieniem Ziemi — w Polsce potrwa zatem ponad półtorej godziny i będzie - o ile pozwoli pogoda - dobrze widoczne. Całkowita faza zaćmienia potrwa u nas do godziny 23:15.

Na rysunku: mapa widoczności dzisiejszego zaćmienia Księżyca. Źródło: Fred Espenak

Dlaczego dzisiejsze zaćmienie będzie aż tak długie? Składa się na to kilka sprzyjających okoliczności. Przede wszystkim Księżyc będzie przechodził podczas niego centralnie przez stożek cienia Ziemi. Pozostanie więc w nim długo. Po drugie, im dalej Księżyc znajduje się od Ziemi na swej orbicie, tym wolniej się on na niej porusza (i tym dłużej pozostanie w cieniu naszej planety). Szczęśliwie właśnie na te dni przypada apogeum Księżyca (moment, w którym znajduje się on najdalej od Ziemi). Dodatkowo Ziemia znalazła się w swej największej odległości od Słońca na swej orbicie eliptycznej (punkt aphelion) niedawno, bo 6 lipca tego roku. A im dalej planeta jest od Słońca, tym  większa jest średnica jej stożka cienia, zatem Księżyc przebywa w nim wówczas w takim układzie jeszcze dłużej.

To nie wszystkie atrakcje nieba w ten piątkowy wieczór. Warto dodać, że zaćmiony Księżyc w pełni znajdzie się blisko Marsa, który sam jest teraz w opozycji i którego bez trudu można odnaleźć na czystym niebie. Trwa na nim w dodatku globalna burza pyłowa. Na niebie w pobliżu Księżyca możemy także odnaleźć Saturna i Jowisza, a tuż po zachodzie Słońca wysoko ponad horyzontem wciąż wznosi się Wenus.

Przebieg zaćmienia (czas letni w Polsce)

Początek zaćmienia półcieniowego: 19:15
Początek zaćmienia częściowego: 20:24
Początek zaćmienia całkowitego: 21:30
Maksimum zaćmienia: 22:23
Koniec zaćmienia całkowitego: 23:13
Koniec zaćmienia częściowego: 00:19
Koniec zaćmienia półcieniowego: 01:29

W Polsce Księżyc wzejdzie po rozpoczęciu fazy częściowej.

Czytaj więcej:

Źródło: NASA, Sky&Telescope

Na zdjęciu: Jak wygląda całkowite zaćmienie Księżyca? Mniej więcej właśnie tak. Księżyc skrywa się w cieniu Ziemi, przez co jego światło rozprasza się, a on sam zdaje się być czerwowany lub pomarańczowy. Zdjęcie wykonano 27 września 2015 roku.
Źródło: Jamie Cooper

Reklama